Autosjedalice – sve što morate znati o sigurnosti djece u prometu
Sigurnost djece u prometu i prevenciju potencijalno ugrožavajućih stanja trebali bi staviti povrh svega kada znamo da su prometne nesreće najčešći vanjski uzrok smrtnosti kod djece svih dobnih skupina (publikacija iz 2019. Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo).
Što možemo napraviti za sigurnost djece u prometu?
Prevencija je zlatno pravilo.
- obaveza je vezati dijete u autosjedalici na stražnjem sjedalu
- djeca starosti tri godine i više, a niža od 150 cm, ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo
- bez sigurnosne sjedalice mogu se voziti na stražnjim sjedalima kada su visoka barem 135 cm, pravilno vezana sigurnosnim pojasom za odrasle osobe
(Zakon o sigurnosti prometa na cestama RH, članak 163.)
Autosjedalica mora biti testirana, provjerena i ovjerena (prema atestu sigurnosti Regulacije 44 Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UN ECE R44)). Pravilno montirana ne smije se pomicati više od 2 cm naprijed, lijevo i desno.
Koje vrste autosjedalica postoje?
- autokrevetić (za bebe lakše od 3 kg)
- autosjedalica monitirana unatrag (do 1. godine života ili tjelesne težine do 9 kg)
- kombinirana autosjedalica (za montiranje unatrag i prema naprijed)
- autosjedalica montirana prema naprijed s dječjim boosterom (sjedalo-podmetač) – nakon 1. godine života i tjelesne težine između 9-18 kg (neki modeli do 27 kg)
- dječji booster – za djecu tešku barem 18 kg i visoku 100 cm ili više, do 8 godina starosti ili visine 135 cm
Što s pojasom?
Dva su sustava pojasa: pojas s tri točke kontakta (isključivo kod autosjedalica okrenutih prema nazad – po jedna na svakom ramenu i jedna u preponama) i pojas s pet točaka kontakata (po jedna na ramenima, bedrima, i u preponama).
Kako pravilno postaviti autosjedalicu u automobil?
Pomoću ISOFIX sustava koji direktno učvršćuje autosjedalicu za automobil, bez korištenja pojasa automobila, a mora biti kompatibilan s vozilom.

Koji je pravilan položaj autosjedalice u vozila i djeteta u autosjedalici?
Najbolji je položaj na stražnjem sjedalu u sredini. Za dojenče birajte polusjedeći položaj nagiba oko 45 stupnjeva u sjedalici montiranoj suprotno od smjera vožnje. Iznimka je dopuštena kod nedonoščadi i novorođenčadi s tjelesnom težinom do 3 kg kod kojih se može koristiti autokrevetić tako da je dijete položeno paralelno s naslonom stražnjeg sjedala, s glavom u sredini sjedala (zbog opasnosti od isklizavanja prilikom bočnog udara).
Kada se dijete može voziti okrenuto prema naprijed?
Kada dijete može samo ustati bez pomoći, uz pridržavanje, no preporuka je što dulje korištenje sjedalica okrenutih suprotno od smjera vožnje, čak i do 3. godine. Naime, prilikom potencijalnog sudara glava poleti prema naprijed i dolazi do istezanja ili ozljede vratne leđne moždine. Takve sjedalice za veću djecu su nešto skuplje.
Kako prepoznati da je dijete preraslo autosjedalicu?
Kada tjeme glave djeteta seže do 2,5 cm ispod vrha naslona autosjedalice, odnosno ako su uši djeteta u ravnini vrha naslona autosjedalice.