Djeca, spavanje i poznati problemi
Poteškoće sa spavanjem djeteta predstavljaju jedan od većih roditeljskih izazova, a kod neispavanih i iscrpljenih mama i tata uzrokuje pravu noćnu moru.
Kad je dijete budno - svi su budni
Problem se najčešće javlja kod djece koja se uspavljuju na prsima ili na rukama, a scenarij je gotovo uvijek isti: dijete konačno zaspe na rukama, a roditelj ga nastoji neprimjetno i potiho smjestiti u krevetić. Kada se dijete probudi i shvati da nije u majčinom naručju, slijedi stroga kazna i glasni protest plačem, a roditelji podižu dijete, uzimaju ga u naručje, nahrane, maze. Nema razloga da kod sljedećeg buđenja dijete ne ponovi isto – zaplače i dobije nagradu. S vremenom ovakav ritam iscrpljuje roditelje. Kod majke se nerijetko s vremenom istopi smirenost i osjećaj samopouzdanja, postaje napeta, a dijete se osjeća ugroženim. Ono postaje zahtjevnije, plače i negoduje, stalno traži biti na rukama. I tako u krug.
Kako si možemo pomoći
Kada dođe vrijeme za spavanje, dijete treba položiti u krevetić i umiriti, pozdraviti se i napustiti sobu. Ovim pristupom komuniciramo jasnu poruku – vrijeme je za spavanje, umorna si, možeš sama zaspati, majka te voli. Kada uslijedi plač, idealno bi bilo suspregnuti emocije i „pustiti“ desetak minuta. Potom se kratko javiti: mama je ovdje, nisam te napustila, ali ostaješ u krevetiću jer je vrijeme spavanja. Ako se plač nastavi preporuka je javljati se djetetu u intervalima koji su svakog puta 5 minuta duži.
Nakon par noći dijete će spavati bez poteškoća. Ponekad ćemo malo popustiti, ali cilj treba biti jasan – mirna noć.
U nekim je slučajevima majčinski instinkt prejak i tada nije preporučljivo niti moguće dosljedno se držati ovih uputa. Općenito je dobro ne intervenirati odmah na prve proteste tj. kada se dijete susreće s nižom razinom stresa (npr. gladno je, pelena je mokra ili mu je dosadno).
Dobro je probati postupiti kao što medicinska sestra postupa u bolnici u 3 sata u noći – ona će doći do djeteta koje se probudilo, podignut će dijete iz krevetića i s relativno malo emotivnog uplitanja umiriti ga.
Kada je riječ o djeci hranjenoj majčinim mlijekom i dijete se budi radi gladi, majka ga može staviti na prsa, ali izostaviti pretjeran emotivni angažman, tepanje, maženje i slično. Tako ona jasno iskazuje manjak spremnosti za komuniciranjem što bi dijete trebalo osjetiti i nastaviti mirno spavati.
Što ako dijete spava zajedno s roditeljima?
- U prvim mjesecima života se preporučuje postavljanje djeteta da spava na leđima – ne na boku ili na trbuhu. Istraživanja pokazuju da se postavljanjem djeteta da spava na leđima smanjuje opasnost od iznenadne dojenačke smrti (smrt u kolijevci)
- Podloga treba biti tvrda, krevet ne smije biti pretjerano mekan, dijete ne smije spavati na jastuku
- U krevetu ne bi trebalo biti previše igračaka, plišanaca, jastuka ili pokrivača
- Dojenčad ne bi trebala spavati između roditelja. Preporučljivo je da je dijete između majke i ogradice kreveta (zida)
- Ne spavajte s djetetom ako ste pod utjecajem alkohola ili psihoaktivnih supstanci (uključujući lijekove)
- Preporuča se da dijete spava minimalno 10 sati kako bi se izbjegli potencijalni poremećaji u ponašanju povezani s pomanjkanjem sna.
Sva obilježja spavanja su produkt bioloških zbivanja u mozgu djeteta, burnih procesa izgradnje i sazrijevanja odnosno podražaja iz okoline, a osobito načina kako i koliko komuniciramo s djetetom.