Dječji kolektivi, respiratorne infekcije i drugi izazovi
P
redškolska dob je period života u kojem se djeca, osim upoznavanja prvih prijatelja u vrtićkoj grupi, upoznaju i sa širokim spektrom vrtićkih infekcija. Najčešće su to respiratorne infekcije koje poprilično kompliciraju obiteljsku dinamiku i roditeljima zadaju podosta briga, a zovu se Moraxella, Hemophylus influenze i Pneumokok.
Razlog zašto su predškolci magnet za respiratorne i druge infekcije je dvojak:
• Prvi razlog je smanjena sposobnost dječjeg organizma da se obrani od pojedinih bakterija i virusa.
• Drugi razlog je pohađanje kolektiva u kojima djeca međusobno dijele raznorazne uzročnike infekcija.
Činjenica jest da djeca koja pohađaju kolektiv u prve tri godine života češće obolijevaju od respiratornih infekcija od djece koja ne pohađaju kolektiv i to u prosjeku dva do tri puta mjesečno. Također je poznato da djeca u dobi od šest tjedana do tri godine koja ne pohađaju kolektiv, a kojima starija sestra ili brat idu u vrtić, češće obolijevaju od respiratornih infekcija, dok kasnije ta ista djeca u dobi od 18 mjeseci do pet godina kada i oni postaju vrtićanci budu otpornija na infekcije naspram ostale djece u vrtiću.
Upravo ovo govori u prilog nužnosti prokužavanja, figurativno rečeno – bildanja imunološkog sustava izlaganjem infekcijama kako bi se stekao potreban imunitet za kasniju dob.
Čak 80 % posjeta pedijatru se događa zbog respiratornih infekcija, dok su dvije trećine od ovog postotka djeca koja pohađaju kolektiv.
Ranije spomenutoj slabijoj otpornosti dječjeg organizma nikako ne pomažu slabije razvijene higijenske navike kod djece u toj dobi, pa tako rjeđe pranje ruku, korištenje zajedničkog ručnika umjesto jednokratnih papirnatih ručnika, rjeđe mijenjanje posteljnog rublja mogu dodatno pogoršati epidemiološku sliku dječjih kolektiva.
Zanimljivo je spomenuti da se epidemiološka slika razvijenih zapadnoeuropskih i sjevernih zemalja (Austrija, Švicarska, Švedska, Norveška…) ne razlikuje puno od naše, tako da bolji standard i modernija organizacijska shema predškolskih ustanova ovih zemalja zapravo nema značajan utjecaj na smanjenje učestalosti respiratornih infekcija.
Da sve ne bude tako crno, brojne studije pokazale su da će se nakon treće godine života uz pohađanje kolektiva broj oboljenja kod vašeg djeteta ipak značajno smanjiti. Tako u počecima dijete zna biti bolesno i do tri puta mjesečno, što svjedočimo u svom radu zna potpuno izluditi roditelje koji se pitaju kako ovome stati na kraj.
Spomenute respiratorne infekcije i njihovi uzročnici sa sobom nose simptome poput kašlja, nosne sekrecije i začepljenosti nosa. Nerijetko je tu i temperatura i upala uha ili bronhitis, a tu i tamo se zaradi i pokoja upala pluća. Kod prehlada i začepljenog nosa, kada je sluznica dišnog sustava otečena radi postojeće infekcije, djeca se zakašlju, a stanje se najčešće pogoršava noću nakon usnivanja.
U ležećem položaju tjelesne tekućine pomiču se prema gornjim dijelovima tijela što uzrokuje kašalj i otežano disanje kod upaljene sluznice grkljana (laringsa) javlja se struganje tj. stridor a u bronhima se pojačava opstrukcija pa se čuje piskanje (weezing). Djeca sa bronhitisom u ležećem položaju imaju napadaje suhog kašlja.
Kada otok sluznice nosa potpuno blokira nos blokira se i Eustahijeva tuba, u uhu se stvara podtlak koji uvlači bubnjić i uzrokuje bol što rezultira naglim buđenjem djeteta uz bolni plač.
Mogu li se spriječiti respiratorne infekcije?
Poznato je da se respiratorne infekcije češće javljaju zimi i u jesen. Jedan od razloga je i početak grijanja prostora, rjeđe provjetravanje i slabije vlaženje prostora. Sluznica koja ima svoja protutijela koja inače uništavaju potencijalne napadače sada postaje suha, sluz se zgušnjava i slijepi, protutijela gube svoju funkciju, čišćenje sluznice prestaje a ona postaje ranjiva i prijemčiva za infekcije.
Sve što nedostaje jest da jedno dijete kihne, pa rukom pobriše nos, ili se grleno nasmije i potom zagrli svog vrtićkog prijatelja dok drugom kompiću za utjehu ponudi svoju dudu – a mi roditelji imamo situaciju.
Blagodati šetnji i kretanja na svježem zraku

Boravak u zatvorenim, pregrijanim prostorijama u hladnija doba najčešće je povezan i sa smanjenim kretanjem. Ako dijete mirno sjedi izmjena zraka u dišnim putevima manja je nego pri kretanju, pritom se u neventiliranim dijelovima dišnih puteva sekret nakuplja i miruje što pak pogoduje razvoju bakterija.
Uvijek pomaže provjetravanje prostora i vlažene prostorija u kojima se najviše boravi.
Zato dragi roditelji, nema druge:
Dobro se obucite i izađite van sa svojim mališanom, potaknite nos da odradi svoj ciklus čišćenja. Hladan i vlažan zrak smanjiti će otok sluznice i dovesti do blagog olakšanja.
Blagodati toalete nosa
Jedan od najnepodnošljivijih simptoma prehlade je začepljen nos stoga zavrjeđuje posebnu pozornost. Zbog začepljenog nosa koji je nerijetko prepun gustog sekreta u raznim nijansama žute i zelene boje, blokiraju se i suzni kanali u oku pa se kod manje djece i dojenčadi za vrijeme prehlade zna pojaviti i zeleno žuti iscjedak iz oka.
Razlog je nemogućnost drenaže i evakuacije sekreta iz nosa. Stoga je toaleta nosa izuzetno važna.
Nije rijedak slučaj da se prehlada i začepljen nos kompliciraju posljedičnom upalom uha. Razlog je isti kao i gore spomenuta slabija drenaža sekreta iz nosa – upalni sekret se pomiče prema Eustahijevoj tubi i onemogućava prirodnu ventilaciju uha što zna rezultirati upalama srednjeg uha. Odatle i izreka: Upala uha se liječi kapima za nos!
Podučite svoje dijete puhati nos
Ovo može biti zabavna igra u kojoj ćete otkriti i demonstrirati svom djetetu svu svoju kreativnost a za nagradu ste usvojili hvalevrijednu vještinu i dobili najvažnijeg saveznika u borbi protiv respiratornih infekcija (a i riješili ste se zlog usisavača). Čak i vrlo mala djeca imaju mogućnost ovladati ovom vještinom, važno je da učitelji budu dosljedni (i zabavni).
Nosni dekongestivi ili razne kapi za nos imaju svoje mjesto i vrijeme kod ublažavanja simptoma prehlade ali imaju ograničen period korištenja (ne duže od 5 dana).
Otorinolaringolozi svijeta postupno napuštaju efedrin kapi za nos radi njegovog negativnog učinaka na organizam male djece.
Blagodati hipertoničke otopine morske vode
Ova otopina, s 2,3% NaCl posjeduje optimalnu hipertoničnost i odličnu podnošljivost. Naime zbog veće koncentracije soli dolazi do izvlačenja vode iz natečene sluznice nosa. Ona se time smanjuje, a nos postaje prohodniji. Nosni sekret postaje manje viskozan pa se lakše odstranjuje, a sluznica postaje vlažnija.
Dodatno, pojačana koncentracija soli sprječava razmnožavanje mikroorganizama na sluznici nosa. Zanimljivo je da obična fiziološka otopina nije pokazala takve učinke.
Hipertonična otopina NaCl dobro se podnosi i može se primjenjivati bez ograničenja u odnosu na dob djeteta, dakle može se primjenjivati od dojenačke dobi.
Higijena je pola zdravlja
Čistoća ovdje zaista jest pola zdravlja a izuzetno važna spoznaja je ta da se većina infekcija dišnih puteva širi nečistim rukama!
Smatra se da najveći rizik predstavlja ulazak u prostor u kojem već boravi osoba sa prehladom međutim brojna istraživanjima pokazala su da se zdravim higijenskim navikama značajno može utjecati na pojavnost zaraze.
Usvajanje navike pranja ruku, korištenje jednokratnih papirnatih ručnika, podučavanje djece da kišu ili kašlju u rukav, te redovitim pranjem igračaka i dezinfekcijom površina na kojima se djeca igraju moguće je smanjiti širenje infekcija u kolektivu.
Međutim dok se ove zdrave navike ne usvoje i ne postanu rutina u životu malog djeteta i dok imunitet vašeg djeteta nije dovoljno jak, jedno je za poručiti svima vama hrabrim roditeljima:
Izdržite! I ovo će proći!
Kada potražiti pomoć liječnika?
Ako se stanje djeteta pogoršava, pojavila se vrućica koja traje, ako postoji iscrpljujući kašalj poput psećeg laveža, dojam da djetetu nedostaje zraka ili izuzetno ubrzano diše, a vi sami više ne znate što učiniti ili ste jednostavno jako zabrinuti – vrijeme je za posjet pedijatru.