Gripa (influenca) kod djece: simptomi, trajanje i liječenje gripe
Što je gripa?
Gripa je akutna zarazna bolest uzrokovana virusom influence, a izaziva epidemije po cijelom svijetu, najčešće u hladnijem dijelu godine. Brzo se širi kapljičnim putem radi čega su djeca, prvenstveno predškolska, u najvećem riziku od oboljenja, poglavito zbog još neusvojenih higijenskih navika (često curenje nosa, kašljanje i kihanje bez prekrivanja usta rukom, bliski kontakt s ostalom djecom u vrtićkoj grupi).
Koliko traje inkubacija i kako izgledaju simptomi gripe?
Period od kontakta s oboljelim do razvoja simptoma je kratak, 1 do 4 dana. U dječjoj dobi nema tipičnog tijeka bolesti – najčešći simptom je povišena tjelesna temperatura praćena simptomima od strane dišnog sustava (šmrcanje, kašljanje, grlobolja, promuklost), dok kod nekih prevladavaju probavne tegobe – proljev i povraćanje.
Kako liječiti gripu kod djece?
Ukoliko se dijete osjeća bolje i ponaša se uobičajeno, jede i hoće uzimati tekućinu te mu povišena temperatura pada s primjenom lijeka, uglavnom je riječ o tijeku bolesti koji nije ugrožavajuć te se preporuča simptomatsko liječenje kod kuće – snižavanje povišene tjelesne temperature i uzimanje dovoljnih količina tekućine.
Koje su komplikacije gripe kod djece?
Što je dob djeteta manja, rizik za razvoj komplikacija je veći. One mogu biti posljedica samog virusa ili pridružene bakterijske infekcije (najčešće bakterijska upala uha ili paranazalnih sinusa, u manjem broju slučajeva bronhitis i upala pluća). Od rijetkih i opasnijih komplikacija ističu se febrilne konvulzije, upala srčanog mišića (miokarditis), mozga (meningitis i encefalitis) i prodor bakterija u krvotok (bakterijemija ili sepsa).
Znakovi kod djece koji nas mogu upozoriti da je riječ o komplikaciji i opasnijem tijeku bolesti su raznoliki i na njih treba dobro obratiti pažnju:
- visoka vrućica koja slabo reagira na primjenu lijeka ili je praćena tresavicom
- jaka glavobolja ili bolovi u uhu
- izraženija pospanost, klonulost ili teže razbuđivanje
- učestali i jaki kašalj
- ubrzano i teško disanje djeteta
- uzastopno povraćanje
- pojava osipa po tijelu
Sve navedeno nalaže liječnički pregled bez odgode.
Treba li cijepiti dijete protiv gripe?
Svakako je preporučljivo cijepljenje djece protiv gripe – prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji prvenstveno za djecu mlađu od 5 godina (uz napomenu da su cjepiva registrirana za bebe starije od 6 mjeseci), osobe s kroničnim bolestima, zdravstvene zaposlenike te one koji rade s djecom u vrtićima i školama. Danas su na tržištu prisutna tzv. četverovalentna cjepiva koja sadrže četiri soja cirkulirajućih virusa u populaciji tijekom prethodne sezone, a zaštitnost se kreće između 70 – 80%.
S obzirom da su trudnice također rizična skupina za oboljenje od težeg oblika bolesti, uputno je cijepiti se tijekom drugog ili trećeg tromjesečja trudnoće, time štiteći i nerođeno dijete, kao i u periodu od par mjeseci nakon rođenja djeteta.