Kako izgleda savršena prehrana dojenčadi?
M
ajčino mlijeko je najbolji način prehrane u prvim mjesecima života kako zbog nutritivnih razloga, tako i zbog jačanja emocionalne sveze između majke i djeteta. Kod nemogućnosti dojenja adekvatnu zamjenu čine adaptirani mliječni pripravci napravljeni u kontroliranim uvjetima i prilagođeni potrebama vašeg djeteta.
Dohrana podrazumijeva svu ostalu hranu uz mlijeko. U dojenčadi koja dobro napreduju, dohrana se uvodi najranije s navršenih 5 mjeseci, a kod isključivo dojene djece s navršenih 6 mjeseci.
Važno je znati da konzumno mlijeko svojim sastavom nije prikladno za primjenu kod novorođenčadi i dojenčadi te se preporuča postepeno uvođenje nakon prve godine života.
Umjesto konzumnog mlijeka ili drugih tekućina, sokove ne treba davati jer povećavaju izglede za debljinu, a čini se da ni evolucijski nismo naviknuti piti tekućinu koja je bogata (prirodnim) šećerom.
Zato bi voda trebala biti glavno piće, a sva hrana koju konzumira dojenče pripremljena bez dodatka soli, začina i zaslađivača. Pravila i preporuke struke oko uvođenja dohrane možda se čine jednostavna, ali roditelji znaju da je uvođenje dohrane individualni proces koji ponekad zahtijeva strpljenje i upornost.
Ukoliko postoje alergije ili druga stanja i bolesti koje podrazumijevaju eliminaciju određenih namirnica, posavjetujte se s pedijatrom o pravilnom načinu prehrane.
Neka vas ne obeshrabri ukoliko vaše dijete na prvu odbija neke namirnice! Istu namirnicu ponudite u više navrata, jer tako će doći do stvaranja navike.
Koliko mlijeka treba dojenče?
Tijekom dojenja ili prehrane nadomjesnim mliječnim pripravkom nije potrebno (štoviše, može biti i škodljivo) davati vodu ili čajeve.
U prvim mjesecima života dijete popije između 120 i 160 ml mlijeka na kilogram tjelesne mase. Ako vam se to čini malo, samo izračunajte koliko bi to tekućine bilo za odraslu osobu!
Evo nekoliko pravila koji će vam pomoći u pripremi hrane i uvođenju dohrane za dojenče:
Voće je dovoljan i optimalan izvor makronutrijenata i mikronutrijenata.
Od iznimne je važnosti obratiti pozornost na raznovrsnost prehrane i čistoću (bakteriološku i kemijsku) namirnica.
Dajte prednost gotovim kašicama i hrani iz organskog uzgoja.
Dodavanje soli ne preporučuje se do navršenih 18 mjeseci. Neka djeca vrlo sporo prihvaćaju nove okuse i to ne treba biti izvorom frustracije za roditelje.
Razdoblje između 6 i 12 mjeseci života treba prihvatiti kao razdoblje prilagodbe. Priredite hranu finije teksture (pasirana, potom sitno sjeckana hrana) dok dijete ne ovlada složenim činom žvakanja i gutanja.
Nema dokaza da davanje tzv. prijelaznih formula – mlijeka (dostupni u tekućem obliku ili u obliku praha) nakon godine dana – tijekom druge, pa i treće godine života, ima prednosti pred konzumnim mlijekom iz organskog uzgoja.
Dohrana – miješana prehrana
Kao i za dojenu, tako se i za djecu koja su na formuli preporučuje postupno uvođenje drugih vrsta namirnica s navršenih šest mjeseci života, a nikako prije navršenih pet mjeseci.
U zadnje vrijeme relativizirale su se dogme o tome koje vrste namirnica i kojim
tempom treba uvoditi. U svakom slučaju, kroz sljedeća tri mjeseca mogu se uvesti gotovo sve vrste namirnica. Izuzetak čine namirnice s puno celuloze (gljive, lubenice, dinje), voće s košticama, plodovi mora i med.
Dohrana je sve čime se dojenče hrani, a nije mlijeko. Dohranu ne treba započeti prije kraja četvrtog mjeseca jer ona ne donosi nikakve prednosti, a mora se početi najkasnije do kraja šestog mjeseca, jer poslije tog vremena samo mlijeko, bez obzira na oblik i pripremu, više ne može potpuno zadovoljiti prehrambene potrebe starijeg dojenčeta.
Nove namirnice valja uvoditi u prehranu jednu po jednu u razmacima od po nekoliko dana da bismo vidjeli kako ih dijete podnosi.
Industrija dječje hrane nudi na tržištu velik broj pripravaka za dohranu dojenčadi koji su u pravilu priređeni iz kvalitetnih sastojaka kontroliranog podrijetla. Stoga ih valja preporučiti roditeljima kao najbolji izbor.
Voće
Voće je važan izvor energije, vitamina, minerala i vlakana koja su korisna za pravilnu probavu. U dojenački jelovnik ga počinjemo uvoditi najranije nakon navršenog 5. mjeseca života.
U početku kao dopunu mliječnom obroku ponudimo voćnu kašu.
Ako dojenče dobro napreduje na težini, preporučuje se uvođenje dohrane tek nakon 6. mjeseca života. Kod dojenčadi koja pokazuju usporavanje u napretku treba započeti nadohranu nakon 5. mjeseca života.
Zbog mogućnosti neželjene reakcije probave na novu hranu (trbušni grčevi, proljev), preporuka je voće ponuditi u prijepodnevnim satima.
Povrće
Povrće je kalorijski manje bogato u odnosu na voće, ali sadrži puno vitamina, minerala, vode i balastnih tvari, što je vrlo važno za pravilnu i redovitu probavu. Počinjemo ga uvoditi nakon šestog mjeseca života, najbolje u vrijeme ručka, s namjerom da u sljedećim tjednima povećavajući količinu njime u potpunosti zamijenimo jedan mliječni obrok.
Žitarice
Žitarice su važan izvor ugljikohidrata, vitamina B-kompleksa i biljnih bjelančevina. U dojenačku prehranu ih počinjemo dodavati najviše zbog njihove energetske hranjivosti, kada mliječni obrok nije više dovoljan za osjećaj sitosti.
Između petog i šestog mjeseca dajemo žitarice koje ne sadrže gluten (rižu, kukuruz). Žitarice koje sadrže gluten (pšenica, ječam, raž) uvodimo u prehranu tek nakon šestog mjeseca. Žitno-mliječni ili žitno-voćni obrok ponudimo dojenčetu u početku tijekom jutra, a žitno-mliječni za večernji obrok.
Meso i riba
Meso i riba su važan izvor željeza, animalnih bjelančevina i vitamina B-kompleksa. Meso ponudimo djetetu nakon navršenog 6. ili 7. mjeseca (mlado, bijelo pileće, pureće, meso kunića, mladu teletinu), bijelu ribu, janjetinu, kozletinu nakon devetog mjeseca, a plavu ribu nakon godine dana.
Jaje
Tvrdo kuhan žumanjak ponudimo dojenčetu nakon 6. mjeseca, a ubrzo zatim i bjelanjak. Novija istraživanja su pokazala da je preporuka uvođenja bjelanjka zbog opasnosti od razvoja alergije tek nakon navršene prve godine neopravdana.
Započnemo s vrlo malim količinama, obično kao dodatak povrću, a nakon jednog do dva mjeseca dojenče može dobiti jednom tjedno žumanjak.
Za sve savjete o prehrani beba i uvođenju dohrane obratite se stručnjacima Poliklinike Salvea!