Kako s tinejdžerima odraditi “onaj” razgovor?
U našem serijalu “U roditeljstvu nema taboo tema” stručnjaci pokrivaju sve škakljive teme o zdravlju i odgoju djece koje vas zanimaju. U prvom tekstu govorimo o “onim stvarima ” – kada i kako obaviti razgovor o pitanjima seksualnosti, zaštite i odgovornog ponašanja s vašim tinedjžerima.
“Hej, trebamo razgovarati”
Na sam spomen razgovora o odgovornom seksualnom razvoju i ponašanju s svojim teenagerom većini se roditelja diže kosa na glavi.
Često ni sami nismo pametni kada i na koji način započeti ovaj razgovor i kakav narativ zadržati kako se ne bi pretvorio u nespretnu lekciju iz biologije ili još gore u lošu komediju.
Kako se ne biste našli u jednom od ova dva scenarija ovdje ćemo navesti neke ključne preporuke o tome kako obaviti ovaj važan razgovor i preživjeti.
Kad je pravo vrijeme?
Razgovori i diskusije o seksualnom razvoju i zdravim odnosima otvaraju vrata komunikaciji između roditelja i djeteta tako da ovakav razgovor možete započeti i prije očitih znakova puberteta.
Koliko god vam ovo šokantno zvučalo, negdje iza 12. ili 13. godine, vršnjacima i vršnjakinjama vaše djece seks već pomalo mota po glavi, ili su u većoj ili manjoj mjeri seksualno aktivni. Zato je važno da djeca već tada imaju zdrave okvire i usađene vrijednosti o ovoj temi ali i o odnosima uopće.
Za slučaj da sumnjate da je vaše dijete već seksualno aktivno, otvorena komunikacija o spolnom zdravlju pomoći će mu da odluke donosi na temelju točnih informacija.
Vaši se tinejdžeri trebaju osjećati sigurnima da se uvijek mogu obratiti vama za pomoć ako nešto i pođe po zlu.
Kako pokrenuti razgovor?
Kada god vaše dijete ima neko pitanje o seksu, npr. dok se gleda TV serija ili film sa sexy scenama pa svima bude neugodno, pokušajte iskoristiti priliku. Nije loše ni da se s ovom temom ubacite u trenutku kada se obrađuje gradivo iz biologije ili prirode.
Kao roditelji, na vama je da pokrenete dijalog o seksu, a ako to ne učinite, vaši će tinejdžeri pomoć potražiti negdje drugdje – najvjerojatnije na internetu, na društvenim mrežama ili od svojih vršnjaka. Internet je prepun dezinformacija, a njihovi vršnjaci su ovdje isto kao i vaša djeca – guske u magli.
Pitajte ih što ih zanima, i o čemu točno žele razgovarati.
Mnoga su istraživanja pokazala da razgovor o sigurnom seksu i odgovornom seksualnom ponašanju ne povećava vjerojatnost da će tinejdžeri ranije stupiti u spone odnose.
Mnoga su istraživanja pokazala da razgovor o sigurnom seksu i odgovornom seksualnom ponašanju ne povećava vjerojatnost da će tinejdžeri ranije stupiti u spone odnose.
Potaknite svog tinejdžera da otvoreno postavlja pitanja. Svakako imajte na umu da je dvosmjerna komunikacija gotovo uvijek učinkovitija od jednosmjernih predavanja. Slušanje onoga što vaš tinejdžer ima za reći najbolji je način da mu date do znanja da vam se uvijek može obratiti o kojoj god je temi riječ, uključujući seks.
Razgovori i edukacija o intimnosti, postavljanju seksualnih granica, prevenciji spolno prenosivih bolesti i kontracepciji pomoći će vašem tinejđeru da razvije vještine kojima može procjeniti vlastitu spremnost za ulaženje u seksualne odnose.

Koje teme morate pokriti?
Tijekom ovih razgovora, svima može biti neugodno. Ohrabrite se i bez srama, neugode i crvenila pokušajte razgovarati o samom mehanizmu seksa i riziku od neželjene trudnoće, ali također možete proširiti raspravu.
Razgovori i edukacija o intimnosti, postavljanju seksualnih granica, prevenciji spolno prenosivih bolesti i kontracepciji pomoći će vašem tinejđeru da razvije vještine kojima može procjeniti vlastitu spremnost za ulaženje u seksualne odnose.
Tako teme razgovora mogu uključivati masturbaciju, nepenetrativne seksualne radnje, oralni seks, oblike elektroničkog seksa uključujući telefonski seks, razmjenu poruka…
Važno je da iz ovog razgovora vaše dijete shvati da zreli seksualni odnosi ne dolaze bez posljedica. Potaknite svoje dijete da odgodi seksualnu aktivnost dok ne bude fizički, kognitivno i emocionalno spremno za zreli seksualni odnos.
Možete podijeliti neka svoja iskustva, ali svakako pitajte dijete koji su njegovi stavovi i razmišljanja. Ono što je najvažnije, nikada ne budite prezirni ili osuđujući. I nemojte lagati!
Poslušajte što vaš tinejdžer ima za reći o pritisku vršnjaka, znatiželji i drugim temama, zatim se uključite u razgovor.
Dotaknite se pitanja pristanka na spolni odnos. Istaknite da nitko nikada ne bi smio biti prisiljen na seks niti bi trebao stupiti u odnos bez da je 100% siguran ili sigurna da to zaista i želi.