Pelenski osip – kako izgleda, zašto se javlja i kako ga liječiti
Što je pelenski osip?
Pelenski osip uobičajen je oblik upale kože (dermatitisa) kod djece koje nose pelene. Više od polovice beba dobije pelenski osip, najčešće u dobi između 4 i 15 mjeseci. Češće se javlja kod djece sa soorom (mliječac), kod dojenčadi koja uzimaju antibiotik ili nakon uvođenja dohrane. Nastajanju pogoduju rjeđe mijenjanje pelena, proljevi, uvođenje novih sredstava za pranje odjeće, vlaga i toplina. Kako je koža dojenčeta nježna i osjetljiva, lako dolazi do superinfekcije gljivicama, a ponekad i bakterijama.
Kako izgleda pelenski osip?
Kod pojave pelenskog osipa koža je zažarena i izgleda kao velika crvena mrlja u pelenskog regiji. Nestaje korištenjem krema za njegu kože pelenske regije, a vaša beba će vam biti zahvalna ako je određeno vrijeme ostavite bez pelena kako bi se koža osušila i „prodisala“.
Kako izliječiti pelenski osip?
Kod pojave gljivične infekcije, najčešće Candidom Albicans, koža pelenske regije izgleda nešto drugačije: ona je upaljena, izrazito crvena i bolna, a često se uočavaju sitni bijeli prištići. Vaše dijete je nezadovoljno i razdražljivo. U ozbiljnijim slučajevima koža može pucati i krvariti. Ako sumnjate na gljivičnu infekciju, potrebno je zatražiti savjet pedijatra koji će vam preporučiti neku od antigljivičnih krema koje će brzo ukloniti znakove bolesti i riješiti vas muke.
Što poduzeti kada se koža guze zažari?
Prvo i najvažnije je kožu pelenske regije održavati suhom i čistom. Kod presvlačenja, korisno je slijediti ove korake:
- Guzu isprati toplom vodom i osušiti je tapkanjem. Trljanje može biti bolno i neugodno.
- Koristite nježne dječje sapune samo ako se kakica teško skida
- Ako je područje izrazito bolno, isperite guzu nježnim mlazom vode bez trljanja
- Ako je moguće, ostavite dijete bez pelena da se koža sama osuši ili ju osušite tapkanjem nježnim ručnikom
- Ne koristite puder već na kožu nanesite kremu za pelensku regiju ili lijek koji je liječnik preporučio