Primjećujete li ove znakove darovitosti kod svog djeteta?
Prepoznavanje i njegovanje naprednih kognitivnih, kreativnih ili specifičnih vještina darovite djece ključno je za njihov optimalan razvoj.
Ključnu ulogu odigrat će roditelji i učitelji. Oni su ti koji moraju raditi na kreiranju obogaćujućeg okruženja koje izaziva i stimulira darovitu djecu. Kreirajući takvo okruženje, roditelji i učitelji pomažu darovitoj djeci da ostanu uključena i ispunjena na svom putu učenja.
Je li moje dijete darovito?
Identificiranje darovitog djeteta uključuje promatranje različitih pokazatelja u intelektualnoj, kreativnoj i socijalnoj domeni.
Je li vam poznata situacija u kojoj vas dijete od devet godina, dok se polako odijeva za izlazak iz kuće, upita “Kako znamo da su teorije o svemiru točne, ako se temelje na znanju iz kvantne fizike…”?
Osjećate li se ponekad kao da je vaše dijete pametnije od vas?
Događa li vam se da ponekad uopće niti ne znate odgovoriti na kompleksno pitanje svog djeteta?
Vrijeme je da se zapitate je li vaše dijete darovito.
Kakva su to “darovita djeca”?
Kada govorimo o intelektualnoj domeni razvoja djeteta, znakovi darovitosti mogu uključivati:
- rani razvoj jezika
- bogat rječnik
- napredne vještine rješavanja problema
- nezasitnu znatiželju
- brzo shvaćanje složenih koncepata.
U području kreativnosti darovita djeca često pokazuju specifične znakove:
- originalno razmišljanje
- ljubav prema maštovitoj igri
- povećana sposobnost u umjetničkim ili glazbenim aktivnostima.
Darovita djeca pokazuju i specifične socijalne vještine. Kod takve djece primjećujemo:
- snažan osjećaj za pravdu
- empatija
- sklonost socijalizaciji sa starijom djecom ili odraslima za intelektualnu stimulaciju.
![](https://www.poliklinika-salvea.hr/wp-content/uploads/2024/02/roditelji-nadarene-djece-1024x683.jpg)
Prepoznajete li ove znakove kod svog djeteta?
Roditelji nadarene djece već od najranije dobi primjećuju određena ponašanja koja nakon identifikacije darovitog djeteta od strane stručnjaka postanu sasvim logična. Iako samo opažanje ovih znakova nije dovoljno da bi se utvrdila darovitost kod djeteta, poneka ponašanja mogu biti dobar trag koji će roditelja navesti da porazgovara sa stručnjakom kako bi se utvrdila darovitost.
Prepoznavanje darovitog djeteta uključuje promatranje različitih aspekata njihova ponašanja, razvoja i sposobnosti. Evo nekoliko znakova koje roditelji darovite djece primjećuju:
- Rane razvojne prekretnice – darovita djeca mogu postići razvojne prekretnice kao što su pričanje ili hodanje ranije od svojih vršnjaka.
- Radoznalost česta osobina nadarene djece jest snažna želja za istraživanjem i učenjem o svijetu te nezasitna znatiželja.
- Brzo učenje i pamćenje – darovita djeca često brzo shvaćaju nove koncepte, pokazuju izvrsno zadržavanje pamćenja i mogu pokazati duboko razumijevanje složenih ideja.
- Napredne vještine rješavanja problema – mogu biti izvrsni u rješavanju problema i pokazivati napredne vještine kritičkog razmišljanja, lako povezujući ideje i rješavajući zagonetke.
- Iznimna memorija – darovita djeca mogu imati izvanrednu memoriju, prisjećati se detalja, činjenica ili iskustava s preciznošću i jasnoćom.
- Intenzivna usredotočenost – pokazujući intenzivnu usredotočenost na specifične interese ili projekte, darovita djeca mogu duboko uroniti u teme koje smatraju intrigantnim.
- Kreativnost i originalno razmišljanje – daroviti pojedinci često pokazuju visoku razinu kreativnosti, originalnog razmišljanja i sposobnosti generiranja jedinstvenih ideja.
Trag koji roditelje navodi na usmjeravanje pažnje prema znakovima nadarenosti može biti i visoka razina energije ili intenzitet njihovih interesa djeteta. Važno je napomenuti da se darovitost manifestira različito kod svakog djeteta, a karakteristike se trebaju promatrati u kontekstu cjelokupnog razvoja.
Formalne procjene od strane učitelja, psihologa ili stručnjaka za obrazovanje nadarenih mogu pružiti točnije razumijevanje djetetovih sposobnosti i pomoći u prilagođavanju odgovarajućih obrazovnih strategija.
U Poliklinici Salvea roditeljima i djeci dostupna je usluga psihološke procjene djece rane i predškolske dobi, kao i psihološka procjena školaraca.
Kako njegujemo darovitost djece?
![](https://www.poliklinika-salvea.hr/wp-content/uploads/2024/02/procjena-darovite-djece-1024x683.jpg)
![](https://www.poliklinika-salvea.hr/wp-content/uploads/2024/02/procjena-darovite-djece-1024x683.jpg)
Prvi korak bit će procjena djeteta koju u Poliklinici Salvea vrše stručnjaci psiholozi. Nakon odrađene procjene slijedi detaljan razgovor s roditeljima koji često imaju puno pitanja i trebaju poneki savjet kako usmjeriti, motivirati, usaditi radne navike i osigurati da njihovo darovito dijete ostvari svoj puni potencijal.
Prilagođeni obrazovni programi, individualizirana podrška i prilike za međuvršnjačku suradnju bitne su komponente kojima pomažemo darovitoj djeci da napreduju u akademskom i društvenom smislu.
Razumijevanje i pružanje odgovora na socijalne i emocionalne potrebe darovitih pojedinaca jednako je važno jer pridonosi zaokruženom i pozitivnom razvojnom iskustvu ovih iznimnih mladih umova.