RSV – kako zaštititi dijete i spriječiti širenje zaraze
Respiratorni sincicijski virus, ili skraćeno RSV, uzrokuje simptome slične blagoj prehladi, no u visoko rizične djece može uzrokovati bronhiolitis i upalu pluća. U kratkom roku od zaraze, virus uzrokuje izraženi otok sluznice najmanjih ogranaka bronha. Posljedično se javlja suhi gušeći kašalj, otežano i ubrzano disanje pri čemu kod udaha dolazi do uvlačenja trbuha i rebranih lukova i manjkom kisika u krvi. Može se javiti plavkasta boja usnica, područja oko očiju ili na vrhovi,a prstiju. Pri izdisaju koji je produljen čuje se sipnja (fićukanje). Pojavnost RSV infekcija je najveća u periodu od kasne jeseni do proljeća.
RSV najčešći uzročnik bronhiolitisa i pneumonije u djece dojenačke dobi. Posebno su ugrožena prijevremeno rođena djeca kao i djeca s plućnim i srčanim bolestima. Naime nedonoščad nema u potpunosti razvijena pluća. Istovremeno, uslijed prijevremenog rođenja otpornost prema zaraznim bolestima značajno slabija, što zbog zbog nezrelog imunosnog sustava, što zbog nižih razina zaštitnih protutijela koje posteljicom dobiju od majke.
U određenom broju djece, poglavito gdje neki od članova obitelji boluje od atopije (alergijske bolesti) RSV može u narednim godinama uzrokovati sklonost ka ponavljajućim bronhitisima popraćenim sipnjom i astmu. Djeca s težim (hemodinamski značajnim) srčanim greškama i djeca s Downovim sindromom također pripadaju skupini s visokim rizikom od komplikacija i težih oblika bolesti.
Kako se prenosi zaraza?
RSV se širi zrakom, kihanjem i kašljanjem te fizičkim kontaktom (dodirom, poljupcem, rukovanjem) s inficiranom osobom. RSV može preživjeti i do 7 sati na igračkama, radnim plohama i drugim površinama. Opasnost od prijenosa virusa je veća na mjestima s puno ljudi, kao što su vrtići, igraonice i trgovački centri. Smatra se da gotovo sva djeca prebole RSV infekciju u prve dvije godine pohađanja kolektiva.

Prevencija RSV-a
Pranje ruku djeteta i njegovatelja značajno otežava prijenos. Također se preporuča redovito prati/dezinficirati igračke, kvake na vratima i redovito pranje posteljnog rublja. Treba spriječiti dijeljenje osobnih predmeta (žlice, čaše, dude, četkice za zube, ručnik). Također izbjegavanje igraonica i općenito dječjeg kolektiva kao i shopping centara u zimskom periodu kao i kontakt s prehlađenim djetetom ili odraslom osobom. Ukoliko dijete spada u skupinu s visokim rizikom od nastanka teškog oblika RSV bolesti preporučljivo je ne davati starije dijete (brata ili sestru) u vrtić, barem do kraja sezone u kojoj se javlja RSV infekcija (proljeće). Izloženost duhanskom dimu također povećava izglede za teški oblik bolesti.
Razgovarajte s djetetovim liječnikom o dodatnim zaštitnim koracima koje možete poduzeti.
Sprječavanje teške RSV bolesti u skupini djece s visokim rizikom
Kod djece s visokim rizikom primjenjuje se zaštita lijekom koji se naziva palivizumab. I sadržava protutijela koja priječe prodor virusa u sluznicu dišnih puteva i njegovo razmnožavanje. Primjenjuje se u obliku injekcija, svakih 28 – 30 dana kroz 5 mjeseci protutijelima koja spriječavaju upalu dišnih puteva te pružaju zaštitu djeci s visokim rizikom od nastanka teških oblika bolesti. Ova se zaštita primjenjuje u sezoni RSV infekcija, studeni/prosinac 1 puta – mjesečno, u obliku injekcije koja se daje u mišić natkoljenice. Kako biste dijete što bolje zaštitili, slijedite liječnikove upute i točno se pridržavajte rasporeda primjene terapije.