Što kad vas dijete razbjesni? Kratki vodič za očuvanje zdravog odnosa
Roditeljski izazovi su beskrajni, a razina stresa i pritiska nikad ne jenjava. Usred svog tog stresa tu su i situacije u kojima se naše zlato u 10 sati navečer sjetilo da nije dovršilo zadaću, ili pri odijevanju za vrtić inzistira na nošenju zimskih hulahopki iako je vani 28 stupnjeva, starije dijete zadirkuje mlađe što rezultira gromoglasnim plačem, a vi jednostavno pucate po šavovima.
Nije lako biti roditelj
Ne brinite, nema roditelja kojeg vlastito dijete nije razbjesnilo. Svi ulazimo u roditeljski odnos na neki način ranjeni u djetinjstvu, a naša djeca izvlače sve te rane na površinu. Upravo zato odgovornost nas odraslih je da se klonimo ruba litice strpljenja i budemo svjesni novih emocija s kojima se djeca susreću, a koje nas odrasle ponekad izbace iz takta.
Prije svega, važno je razumjeti da smo mi roditelji odgovorni za našu ljutitu reakciju, a ne naše dijete. Također je istina da su nam djeca laka meta za ispucavanje frustracija u usporedbi s odraslima koji bi nam mogli odgovoriti i vratiti istom mjerom, poput partnera ili šefova. Na koga biste drugog mogli tako vikati?
Kako se nositi s teškim situacijama u odgoju djece
Upravo kako biste smanjili svoju burnu reakciju i spriječili da i vaše dijete odrasta s istim emocionalnim ranama, dajem vam nekoliko savjeta koji mogu pomoći da svoju ljutnju ili bijes ne svalite na svoje dijete i da razumijete ključne procese u trenucima navale bijesa:
- Kad ste jako ljuti, najvažnije je NE DJELOVATI. Unatoč potrebi da djelujete odmah i dijete naučite lekciji, vrlo je važno ne djelovati dok je emocija ljutnje na vrhuncu.
- Dišite! Disanje je vaš gumb za pauzu, ali vam daje i izbor – hoćete li zaista dopustiti negativnim emocijama da vas preuzmu?
- Što god da vaše dijete napravi zapamtite: Nema udaranja. Nema psovanja. Nema pogrdnih imena. Nema kažnjavanja dok ste ljuti.
- Recite NE vrištanju, vikanju, urlanju. Povisivanje tona na dijete je beskontaktno ranjavanje. Nikad ne vrištite na svoje dijete – vrištanje nije ništa drugo nego tantrum, a vi već odavno niste dijete. Ako baš morate vrištati, odite tamo gdje vas nitko ne čuje, vrištite u jastuk u drugoj sobi, sjednite u auto, podignite prozore i ispustite iz sebe nalet bijesa, bez da to ostavi posljedice na dijete.
- Kada vam je stvarno dosta svega, uzmite 5 minuta time out-a (naravno, ako dijete nije premaleno da bi bilo ostavljeno). Fizički se udaljite od djeteta kako ruka ne bi poletjela u iskušenju. Najmirnije što možete izgovorite: „Previše sam uzrujan/a i ljut/a, uzet ću time out i smiriti se“.
- I vaša su djeca ponekad ljuta pa je za njih dvostruki dar vaš pronalazak konstruktivnih rješenja za nošenje s ljutnjom. Vaša kontrola bijesa, osim što će spriječiti da se dijete osjeća povrijeđeno, pružit će i dobar primjer i naučiti dijete kako se nositi s ovom snažnom emocijom. Vaše će dijete s vremena na vrijeme vidjeti kako to izgleda kada se mama ili tata ljute, ali način na koji ćete se nositi s emocijom bijesa mnogo će ih naučiti.
- Podijelite svoju frustraciju s bliskom osobom. Nazovite nekoga na telefon, izjadajte se. Problem možda neće biti manji kada ga podijelite s drugima, ali vi ćete se osjećati bolje kad s druge strane naiđete na razumijevanje i riječ ohrabrenja.
- Ako ste otvoreni za emocionalni rast, dijete će vam uvijek pokazati gdje trebate raditi na sebi. U svakoj stresnoj situaciji imate moć – smiriti ili eskalirati situaciju. Možda vam smeta ponašanje djeteta, ali zapamtite da niste bespomoćna žrtva. Postavljanjem granica djetetu osiguranje je uspjeha na duge staze. Vaše dijete možda neće postati mali anđeo preko noći, ali će vas iznenaditi kada vidite koliko je vaše dijete i samo manje ljutito nakon ste vi naučili ostati smireni pred njegovim tantrumima.
- Ako učestalo imate problem s kontrolom bijesa, potražite pomoć. Nije sramota tražiti pomoć, sramota je zanemariti svoju roditeljsku odgovornost tako da trajno i kontinuirano fizički ili psihički oštećujete svoje dijete.
- Pronađite što vas veseli u odgoju djece, ali osvijestite i sve ono što vas „uništava“. Upravo ovo može biti ključna stvar koja će graditi vaš odnos, koji će vas zbližavati i koji će vam pomoći da zajedno zdravo odrastate.
Emocionalne vještine uče se dok smo živi, a svaki roditelj mora biti svjestan koliko ponašanja i vrijednosti djeca usvajaju samim promatranjem. Odgoj djece ponekad podrazumijeva i ponovni odgoj nas samih, a to zahtjeva svakodnevni rad.
U Poliklinici Salvea djeci i roditeljima dostupni su razni psihološki i terapijski programi te savjetovanja kojima učimo komunicirati i regulirati svoje osjećaje u cilju stvaranja boljih odnosa.