Što očekivati po izlasku iz rodilišta
Povratak bebe i majke iz rodilišta najiščekivaniji je trenutak u svakoj obitelji. Bake, djedovi, seke i brace – svi se podjednako vesele napokon upoznati prinovu.
Povratak iz rodilišta podjednako je radostan i stresan, pogotovo za prvorodilje i mlade roditelje koji imaju puno pitanja i nesigurnosti uz prve korake brige o djetetu. Kako bi vam dali uvid u to kako izgledaju prvi dani s bebom – naš dr. Milivoj Jovančević u blogu piše o tome što očekivati po povratku iz rodilišta!
Beba je doma, a što sad?
Po dolasku iz rodilišta potrebno je obavijestiti patronažnu sestru i dogovoriti njezin posjet. Ona će pregledati novorođenče i dati detaljne upute o hranjenju i njezi. Najvjerojatnije će uslijediti još nekoliko posjeta i ukoliko je sve u redu treba planirati prvi posjet pedijatru kada dijete navrši mjesec dana. Ukoliko patronažna sestra preporuči raniji pregled, svakako ga obavite bez odlaganja. Vrlo često se u prvim danima boravka kod kuće javljaju problemi s hranjenjem i majke samoinicijativo, u strahu da dijete ne bude gladno, započinju nadohranu s nekim od pripravaka adaptiranog mlijeka. Nemojte sami donositi ovu odluku, jer je ona najčešće neopravdana, te se stoga neodložno javite pedijatru i on će vam pomoći u održavanju dojenja!
Priprema za prvi pregeld pedijatra
Saznajte gdje se nalazi najbliža pedijatrijska ordinacija koja prima nove pacijente s obzirom na to da je veći dio ordinacija popunjen brojem koji značajno prelazi normativ od 1000 djece po timu. Nadalje, porazgovarajte s drugim roditeljima kakva su njihova iskustva i u kojoj su mjeri zadovoljni suradnjom s pedijatrom. Prijavu djeteta napravite što prije (MUP, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) – svakako do prvog pregleda.
Pregled dogovorite unaprijed jer većina ordinacija ima određeno vrijeme za rad sa zdravom djecom kako bi se izbjeglo miješanje bolesne i zdrave djece. Priredite svu medicinsku dokumentaciju iz trudnoće i otpusno pismo iz rodilišta. Vjerojatno imate mnoštvo pitanja za pedijatra, no događa se često da se u trenutku pregleda roditelj ne sjeti svega; stoga zapišite pitanja unaprijed na jedan papirić i ne zaboravite ga ponijeti sa sobom.
Ponesite rezervnu jednokratnu i jednu tetra pelenu na koju ćete poleći dijete za vrijeme mjerenja i pregleda. Pedijatar će vas zapitati je li u vašim obiteljima bilo nekih bolesti (epilepsija, febrilne konvulzije, prirođenog iščašenja kuka, slabovidnosti, šećerne bolesti u mlađih članova obitelji, polipa na debelom crijevu i sl.), a vi se pokušajte prisjetiti da li je bilo ovih ili nekih drugih bolesti koje su se češće javljale unutar vaših obitelji.
Pokušajte se organizirati tako da oba roditelja dođu u prvi posjet pedijatru. Oboje će imati dosta posla (prijevoz, nošenje stvari, skidanje, prematanje i oblačenje djeteta), a korisno je i da oba roditelja čuju savjete sestre i liječnika s obzirom na to da u uzbuđenju nerijetko promaknu vrlo važne informacije.
Što očekivati od pregleda
Po dolasku u ordinaciju sestra će otvoriti osobni zdravstveni karton i upisati podatke o roditeljima i djetetu. Svakako je korisno dati i telefonski broj na koji vas u slučaju potrebe sestra ili liječnik mogu kontaktirati. Informirajte se o tome gdje i kako ćete ubuduće moći zatražiti pomoć izvan radnog vremena ordinacije u slučaju hitnosti (drugi dio dana, noć, subote, nedjelje i blagdani). Ukoliko je dijete dulje boravilo u rodilištu ili su postojale komplikacije nakon porođaja, preporučujem napraviti presliku otpusnog pisma koje će se pohraniti u zdravstveni karton. Nakon toga, sestra će izmjeriti težinu djeteta, duljinu i opseg glavice. Iskoristite prigodu i pitajte sestru što vas zanima u vezi s prehranom i njegom djeteta.
Prvi pregled bez plača i nervoze
Vaše novorođenče je vrlo maleno i ne razumije uznemirenost i užurbanost roditelja koje se često javlja prigodom prvog posjeta pedijatru. No ono vrlo snažno osjeća navedene pojave i u njemu se također javlja uznemirenost. Ponekad ta uznemirenost može potaknuti jače kolike (grčeve), tako da dijete koje je inače bilo dosta mirno kod kuće u ordinaciji počne neutješno i bolno plakati. Nastojte osvijestiti svoj povišeni ton i brzinu govora, užurbanost kretnji i, koliko je to moguće, usporite i ublažite navedene aktivnosti.
U pravilu je najbolje pregled obavljati 2 sata nakon hranjenja – tada je dijete još uvijek sito, a želudac ipak nije previše ispunjen mlijekom, što bi tijekom plakanja i pregleda moglo izazvati jače bljuckanje (povrat mlijeka iz želuca u jednjak i usta).
Ipak, ako se dijete jako uznemiri za vrijeme mjerenja i vaganja (neutješni plač), zamolite sestru da vas smjesti u mirni kutak, gdje možete nahraniti dijete i umiriti ga.
Upoznajte svog pedijatra
Pedijatar će nakon razgovora s vama obaviti detaljni pregled i procijeniti tjelesni i psihomotorni napredak djeteta. Ovo je prilika da upoznate pedijatra, da primite što više informacija i korisnih savjeta, a vi iskoristite prigodu i pitajte sve što vas zanima vezano za hranjenje, njegu i općenito za zdravlje djeteta.
Vaš pedijatar će za dijete u dobi od mjesec dana preporučiti početak prevencije rahitisa kapima vitamina D (ako već nije započeto davanje vitamina K1 i D3 od 7. dana života u isključivo dojene djece) i preventivni pregled – ultrazvuk kukova.
Prema Planu i programu mjera zdravstvene zaštite djece, u prvoj godini života su predviđeni pregledi u dobi djeteta od navršenih 1, 2, 4, 6, 9 i 12 mjeseci.
Kada bude riječi o kalendaru cijepljenja vidjet ćete da se cijepljenje obavlja u vrijeme planiranih sistematskih pregleda. Liječnik može zatražiti i češće kontrole kako bi pomnije pratio djecu koja imaju određenih problema u rastu i razvoju. Porazgovarajte i o cijepljenju, zatražite dodatne informacije jer već prigodom sljedećeg posjeta slijedi prvo cijepljenje.