Kada potražiti pomoć dječjeg psihologa?
P retražujući internet i društvene mreže roditelji su često preplavljeni informacijama o dječjem razvoju i odgojnim postupcima. Ipak, informacije koje se pronalaze u virtualnom svijetu često su općenite i površne, a kada je riječ o pristupu djetetu i rješavanju poteškoća treba zapamtiti da svako dijete zahtjeva jedinstven i individualiziran pristup te da ista pravila ne vrijede u svim situacijama.
Kako se roditelji odluče potražiti psihološku pomoć za dijete
Roditelji se iz različitih razloga odlučuju potražiti pomoć. Ponekad prepoznaju promjene u djetetovu ponašanju, a ponekad postoji više razloga pa roditelji vrlo često na prvom pregledu psihologa razgovor započinju s “ne znam otkud da krenem“.
Poziv psihologu često slijedi nakon preporuke stručnjaka koji rade s djecom, a ponekad se na razgovor s psihologom roditelji odlučuju jer sami osjećaju otežano nošenje s dječjim razvojem i odgojem.
Odrastanje je izazov za sve
Tijekom odrastanja dijete prolazi kroz različite faze od kojih će neke biti praćene krizama i izazovima, kako za dijete tako i za roditelje.
Iako su neke promjene u djetetovom ponašanju očekivane i predstavljaju uobičajene razvojne zadatke, djeca se mogu s njima otežano nositi, a roditelji pritom često osjećaju zabrinutost i nesigurnost.
Budući da roditelji najbolje poznaju svoje dijete najčešće i prvi prepoznaju promjene u njegovom ponašanju ili raspoloženju.
Ove promjene povod su za traženje pomoći naročito u slučaju pada samopouzdanja, pojave sumnje u vlastite sposobnosti, povlačenja u sebe, zabrinutosti i strahova koji ometaju svakodnevno funkcioniranje djeteta.
Promjene u ponašanju i raspoloženju mogu biti izazvane uobičajenim životnim iskustvima.
Promjene u ponašanju i raspoloženju mogu biti izazvane uobičajenim životnim iskustvima poput:
- prelaska u više razrede škole,
- rođenjem brata ili sestre,
- stresnim događajima poput razvoda roditelja,
- preseljenja,
- različitih gubitaka,
- odnosi s vršnjacima,
- iskustva traumatskih događaja poput svjedočenja ili iskustva nasilja, zanemarivanja, prometnih nesreća itd.
Isto tako, nekad razlozi za promjene u ponašanju nisu jasni, što dodatno izaziva osjećaj brige i nemoći kod roditelja.
Situacije koje zahtijevaju neodgodivu reakciju
Situacije u kojima je nužno odmah reagirati je kada dijete iskazuje autodestruktivna ponašanja ili je agresivno prema drugima. Također, kada su promjene ponašanja djeteta nagle, intenzivne, dobro je ne duljiti i što prije potražiti stručnu pomoć.
Roditelji ponekad nisu sigurni je li ono s čime se suočavaju „dovoljno velik ili važan“ problem da bi se kontaktirao psiholog pa mogu oklijevati s traženjem pomoći.
Zato je važno naglasiti da je u traženju pomoći psihologa, svako vrijeme pravo, jer je uloga psihologa upravo rasvijetliti situaciju kao i davanju daljnje podrške u nošenju s onim kroz što dijete i roditelji prolaze.
Za termine dječjeg psihologa, individualnu i grupnu terapiju, te savjetovanja obratite se timu Poliklinike Salvea!