Savjetovanje s edukacijskim rehabilitatorom uključuje razgovor s roditeljima o njihovim brigama vezanim uz poteškoće i potrebe djeteta. Savjetovanje podrazumijeva i pružanje savjeta i preporuka za rad s djetetom i upućivanje na prilagodbu koju je eventualno potrebno napraviti. Izuzetno je važna suradnja i partnerski odnos između roditelja i edukacijskog rehabilitatora (te ostalih stručnjaka) u procesu rehabilitacije kako bi se ostvario maksimalan napredak djeteta.
Edukacijsko-rehabilitacijska procjena
Edukacijsko-rehabilitacijska procjena (s pisanim nalazom, mišljenjem i preporukama) odnosi se na procjenu različitih područja djetetova razvoja:
- senzomotorike,
- komunikacije,
- socio-emocionalnog i
- kognitivnog funkcioniranja.
Procjena se provodi uz pomoć standardiziranih i nestandardiziranih testova, check lista, skala i upitnika te kroz opservaciju koja se provodi u skladu s djetetovom dobi (mlađu djecu promatramo u igri, dok stariju u izvršavanju određenih zadataka). Također, izuzetno je bitan razgovor s roditeljima koji daje uvid u djetetovo svakodnevno funkcioniranje i anamnestičke podatke te iz kojeg saznajemo brige roditelja vezane uz djetetov razvoj. Edukacijski rehabilitator na temelju procjene piše nalaz i mišljenje te preporuke za roditelje i ostale stručnjake koji rade s djetetom u svrhu poticanja djetetova razvoja te otklanjanja ili smanjivanja utjecaja teškoća na djetetov svakodnevni život.
Izrada individualnog edukacijsko-rehabilitacijskog plana
Izrada individualnog edukacijsko-rehabilitacijskog plana obuhvaća razradu aktivnosti po pojedinim područjima razvoja koje je potrebno provoditi s djetetom u svrhu prevladavanja izazova i teškoća te korištenja jakih strana djeteta kako bi se ostvarila što veća samostalnost i poboljšala kvaliteta života. Individualni edukacijsko-rehabilitacijski plan sadrži kratkoročne i dugoročne ciljeve koje želimo ostvariti, evaluaciju djetetovog napretka prema postavljenim ciljevima te smjernice za roditelje i stručnjake uključene u rad s djetetom.
Edukacijsko-rehabilitacijski tretman
Edukacijsko-rehabilitacijski tretman u Poliklinici Salvea odnosi se na usmjerene postupke i intervencije kojima se radi na smanjenju utjecaja teškoća na svakodnevno funkcioniranje, uklanjanju nepoželjnih ponašanja te na korištenju jakih strana djeteta kako bi se prevladale teškoće. Provodi se kroz različite razvojne aktivnosti i vježbe koje se mogu implementirati u djetetov svakodnevni život.
Procjena spremnosti za školu
Obuhvaća procjenu predvještina čitanja i pisanja, predmatematičkih vještina, općih znanja, perceptivnih sposobnosti te socio-emocionalnih vještina.
Također se koristi i razvojni upitnik ASQ-3 koji ukazuje na postojanje ili nepostojanje određenog kašnjenja u području grube i fine motorike, komunikacije te rješavanja problemskih zadataka. Na temelju procjene daje se mišljenje i preporuka.
Imaš pitanje? Javi nam se!
+385 1 3300 505 ili
+385 99 162 6579 ili
+385 1 3300 505 ili
+385 99 162 6579 ili