„Ljubav je poljubac, ne hrana“: Pokrenuli smo kampanju za prevenciju i liječenje dječje pretilosti
S ponosom najavljujemo pokretanje javnozdravstvene kampanje “Ljubav je poljubac, ne hrana”, usmjerene na podizanje svijesti i edukaciju roditelja o dugoročnim posljedicama pretilosti kod djece te važnosti usvajanja zdravih životnih navika od najranije dobi.
Zašto pokrećemo ovu kampanju?
Prema podacima Europske inicijative za praćenje debljine u djece (COSI), čak 36% djece u dobi od 8 do 9 godina u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Posebno zabrinjavajući podaci dolaze iz Panonske regije, gdje taj postotak iznosi 39%, dok je u Zagrebu najmanji, ali i dalje visokih 29%. Ipak, samo 14% roditelja prepoznaje pretilost kao problem kod vlastitog djeteta, što ukazuje na potrebu za dodatnom edukacijom i osvještavanjem javnosti.
Dječja pretilost nije samo estetski izazov – ona donosi ozbiljne zdravstvene rizike, uključujući povećan rizik od dijabetesa tipa 2, povišenog krvnog tlaka i kardiovaskularnih bolesti, ali i psihološke posljedice poput niskog samopouzdanja, depresije i socijalne izolacije. Dugoročno, ovaj problem opterećuje zdravstveni sustav te dodatno doprinosi socioekonomskim nejednakostima.
Koji su ciljevi kampanje?
Kampanjom „Ljubav je poljubac, ne hrana“ želimo roditeljima pružiti relevantne informacije, edukativne materijale i stručnu podršku kako bismo im pomogli u usvajanju i poticanju zdravih prehrambenih i životnih navika kod djece. Kroz niz aktivnosti, uključujući stručne članke, webinare, panele i medijske istupe, nastojimo ovu temu približiti široj javnosti i potaknuti društvenu promjenu.
“O debljini se mnogo razgovara, no malo konkretno poduzima. Često roditelji nisu svjesni pretilosti svog djeteta, pa hrana bude sredstvo utjehe ili nagrade. Tema je naročito izazovna jer nerijetko zahtjeva promjenu prehrambenih navika cijele obitelji. Želimo educirati javnost i dati širu sliku problema, te pružiti roditeljima savjet i stručnu podršku”
izjavila je Marija Bošnjak, direktorica Poliklinike Salvea.
Međunarodna podrška i suradnja
Važnost ove inicijative prepoznala je i japanska neprofitna organizacija Ito Supporting Comity (ISC), koja nas je odlučila podržati u pokretanju kampanje. Ova suradnja omogućuje razmjenu znanja i iskustava s međunarodnim stručnjacima te dodatno potvrđuje globalni značaj problema dječje pretilosti.
“Dječja pretilost složeno je društveno pitanje koje zahtijeva pravovremenu intervenciju i angažman šire zajednice. Vjerujemo da će ova kampanja doprinijeti podizanju svijesti i stvaranju boljih uvjeta za zdrav razvoj djece”
poručili su predstavnici ISC-a.
ISC već dugi niz godina surađuje s dr. Milivojem Jovančevićem, a dr. Jovančević, kroz svoj rad, već desetljećima prati učestalost pretilosti kod djece:
„Hrvatska ima zabrinjavajući porast pretilosti djece te sam zahvalan ISC-u te kolegama i partnerima koji su prepoznali problem i odlučili se aktivno uključiti u kampanju, prije svega to su i Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju te Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Kampanjom smo okupili vrhunske stručnjake iz područja medicine, psihologije, nutricionizma i kineziologije te stvorili transdisciplinarni model koji nastoji povezati raznolike čimbenike koji uzrokuju pretilost djece: medicinske, demografske, kulturološke, ekonomske i socijalne“.
Poziv na suradnju
Poliklinika Salvea poziva sve institucije, stručnjake, udruge i roditelje da se pridruže ovoj inicijativi kako bismo zajedničkim naporima smanjili porazne statistike i osigurali zdraviju budućnost za našu djecu. Djeca su naša budućnost, a njihovo zdravlje ključ je sreće i uspjeha.
Pratite kampanju putem naših kanala i uključite se u razgovor uz hashtag: #roditeljiodlucuju