Kako roditelji mogu pomoći svom školarcu?
Brojna istraživanja upućuju na pozitivan utjecaj roditeljske uključenosti u obrazovanje djeteta. No nerijetko je ta uključenost prevelika i neadekvatna. U današnje vrijeme, koje postavlja imperativ uspjeha, izvrsnosti i prenaglašene kompetitivnosti, roditelji i djeca osjećaju velik pritisak da bi tome udovoljili. Umjesto pomoći (na primjer pregledati zadaću ili ispitati dijete prije testa) i podrške u procesu osamostaljivanja, roditelji preuzimaju i velik dio djetetove odgovornosti i zadataka. Pišu zadaću s djetetom ili umjesto njega, čitaju lektiru i sastavljaju je, čitaju naglas gradivo, vade bilješke. To je jedan od faktora koji doprinosi da se kod djeteta učvršćuje nesamostalnost, nedostatak samopouzdanja, osjećaj krivnje i strah od neuspjeha.
Kako roditelji mogu pronaći pravi balans u količini i načinu pružanja pomoći svom školarcu?
Sve mi je važno kod tebe, a ne samo ocijene
Razgovor o svemu, a ne samo o ocijenama iznimno je važan. Pokažite interes za djetetove prijatelje, zbivanja u školi, raspravljajte o različitim temama, pitajte dijete za savjet. Pohvale, iskazivanje ljubavi, ponosa i nagrađivanje ne smije biti vezano samo uz školski uspjeh. Posebno treba cijeniti trud koji dijete ulaže i napredak koji postiže.
Naučite dijete kako učiti
Ne postoji jedan i ispravan stil učenja. Dakako, razlikuju se i načini kako učimo povijest, strani jezik, a kako matematiku. Uz to, svako će dijete pronaći stil učenja koji njemu najviše odgovara. Pomozite mu tako da ga uputite u strategije i mnemotehnike. Otkrijte pomaže li mu pravljenje grafikona, slika i dijagrama? Zna li prepoznati važne informacije i ključne pojmove u tekstu? Neka djeca vole koristiti markere, imaju vlastite simbole i tako si pomažu organizirati tekst. Neka djeca rađe vade svoje bilješke, stvaraju mentalne mape. Pronađite zajedno onaj koji je za vaše dijete najefikasniji.
Planiranje i organizacija
Vještine upravljanja vremenom ključne su za smanjivanje utjecaja stresa i veće produktivnosti.
U tu svrhu može se napraviti„to-do” lista, „check“ lista ili raspored aktivnosti u kalendaru.
Njegovati pozitivan odnos prema školi
Ne kritizirajte djetetove nastavnike. Tako se učvršćuje otpor prema školi i nepoštivanje autoriteta. Posebice mlađa djeca nemaju intelektualni ni socio-emocionalni kapacitet nositi se s tim. Možete zamoliti dijete da vam ispriča što ga je povrijedilo, u čemu je konkretno problem, zašto osjeća da je doživjelo nepravdu i slično. Razmislite zajedno što dijete može napraviti u takvoj situaciji. Ukoliko se problem nastavi, zamolite nastavnika za razgovor i zajednički pomozite djetetu.
Briga o fizičkom i mentalnom zdravlju
Teškoće učenja, uz anksioznost, depresiju i poremećaje ponašanja, predstavljaju najučestaliji problem kod djece školske dobi. Istraživanje u jednoj zagrebačkoj školi pokazalo je kako je upravo strah od škole najučestaliji, a s dobi škola postaje sve veći izvor stresa.
Uz već prethodno spomenute savjete , vodeći brigu o fizičkom i mentalnom zdravlju, dijete će se moći lakše i učinkovitije nositi sa školskim obavezama.
Pomozite djetetu naći način kako da opusti svoje tijelo i rastereti um. Mindfulness (usredotočena svjesnost) znanstveno je utemeljena metoda meditacije pomoću koje usmjeravamo naše misli, osjećaje i tjelesne osjete na sadašnji trenutak. Brojne su dokazane dobrobiti mindfulnessa. Osim kao pomoć, u nošenju sa stresom, korisna je i za poboljšanje koncentracije, prepoznavanje i reguliranje vlastitih emocija, nošenje s negativnim mislima, promjenama rasploženja. Putem igre može se početi prakticirati već u predškolskoj dobi.
Potičite druženje s obitelji i prijateljima
Zabava je važna (hobiji, knjiga, film, glazba). Neizostavno je ovdje spomenuti korištenje mobitela. Jedno je istraživanje pokazalo kako su najsretnija djeca koja provode tjedno između 1 do 5 sati na mobitelu, a najmanje sretna su bila ona koja nisu smjela koristiti mobitel ili su ga koristila preko 20 sati tjedno.
Afirmativne poruke kojima učimo dijete da sami sebe osnažuju i koje im mi upućujemo pomažu u razvoju njihova samopouzdanja, pomažu u nošenju s negativnim mislima i djeluju motivirajuće. Pomozite djetetu da nađe koje su to njegove afirmativne poruke, a ovo su primjeri nekih: Ja to mogu. Vjerujem u sebe. Dajem najbolje od sebe. Prihvaćam se kakav jesam. I ovo će proći.
Spavanje, zdrava prehrana i fizička aktivnost osnova su svega.
I za kraj nešto jako važno. Ne zaboravite da ste vi model i uzor svom djetetu. I vi se također morate nositi s obvezama, frustracijama , neuspjesima, planirati zadatke. Kako to radite utjecati će na vaše dijete. Učenje po modelu kod djece ima mnogo snažniji efekat od izravnog poučavanja. Budite pozitivan uzor.
Ako vi i vaše dijete smatrate da je školski stres doveo do poteškoća s kojima se više ne možete sami nositi, ovdje u Poliklinici Salvea kroz razgovor i uvid u poteškoće zajedno ćemo naći način da ih prevladamo.

