Mama, boli me noga!
B olovi u ekstremitetima, odnosno u zglobovima, u djece su relativno česta pojava, a roditeljima je nerijetko teško prepoznati radi li se o nečemu što bi ih uistinu trebalo zabrinuti, ili je riječ o bezazlenom problemu. U ovom tekstu biti će riječi o razlozima navedenih tegoba, načinima kako pomoći djetetu te kada posjetiti liječnika.
Bolovi rasta
Uzroci bolova u ekstremitetima u djece su brojni, a jedan od najčešćih su zasigurno tzv. bolovi rasta.
Radi se o bolovima koji se javljaju uglavnom jednostrano u nogama (potkoljenice, natkoljenice ili stražnji dio koljena), ali koji mogu zahvatiti i ruke.
Nikada ne dovode do oteklina zglobova i uglavnom su prisutni kod djece od 4 do 12 godina starosti. Javljaju se povremeno sa periodima bez bolova, a bolovi mogu potrajati i nekoliko dana i mjeseci.
Djeca se uglavnom žale na bolnost u večernjim satima ili noću, a bolovi mogu biti visokog intenziteta te probuditi dijete iz sna.
Nije sasvim jasno zbog čega nastaju, no istraživanja su pokazala kako se manjak D vitamina može dovesti u vezu sa ovim tegobama budući da su kod djece kojima je D vitamin nadoknađen, bolovi manje izraženi.
Tegobe obično prestaju spontano, a svakako može pomoći masaža bolnog mjesta ili lokalna primjena analgetskih gelova. Prema potrebi može se primijeniti i analgetik na usta (paracetamol ili ibuprofen). Važno je pružiti i emocionalnu potporu djetetu, odnosno objasniti mu kako se ne radi o nečemu zabrinjavajućemu te kako su tegobe prolazne.
Prekomjerna sportska aktivnost i rast
Relativno često do bolova dolazi i uslijed prenaprezanja odnosno preopterećenja mišića i tetiva što je uobičajeno kod djece u pubertetu koja se intenzivno bave različitim sportskim aktivnostima.
Ovdje je za istaknuti Osgood-Schlatterovu bolest karakteriziranu bolnim izbočenjem kosti ispod koljena na mjestu gdje se natkoljenični mišić veže za gornji dio potkoljenične kosti, a relativno često se susreće i Severova bolest. To je upala ploče rasta petne kosti (hrskavični dio kosti u djece gdje se odvija rast kosti) na mjestu hvatišta Ahilove tetive za petnu kost što dovodi do bolnosti u području pete.
Za postavljanje dijagnoze najčešće će biti dovoljan liječnički pregled, eventualno uz rendgensku snimku ili ultrazvučni pregled, ovisno o procjeni liječnika. Tegobe će prestati poštedom od napora odnosno smanjenjem intenziteta opterećenja kroz određeni vremenski period.
U bolnoj fazi lokalno se primjenjuje led nekoliko puta dnevno, a može biti potrebna i fizikalna terapija uz analgetike. Kod Severove bolesti dodatno se primjenjuju i posebni jastučići za pete.
Infektivni artritisi
Ako dijete istovremeno ima povišenu tjelesnu temperaturu uz bolnost/otok zglobova, moguće je da je riječ o infektivnom artritisu u sklopu nekih virusnih zaraznih bolesti, ali može se raditi i o prodoru bakterija u zglob i tada govorimo o septičkom artritisu.
Septički artritis nastaje zbog širenja bakterija iz drugog dijela tijela putem krvi ili kroz otvorenu ranu u zglob, a infekcija se dodatno može proširiti na podležeću kost kada se radi o osteomijelitisu. Zahvaćeni zglob izuzetno je bolan i otečen uz crvenilo nadležeće kože i visoke upalne parametre u krvi.
To je je hitno stanje u reumatologiji, zahtjeva promptnu dijagnostičku obradu i liječenje antibioticima, ponekad uz kirurško ispiranje zgloba. Rano prepoznavanje i liječenje ključno je za sprječavanje dugoročnih oštećenja zgloba.
Reaktivni artritis
Bolovi u zglobovima mogu biti uzrokovani i tzv. reaktivnim artritisom koji se javlja do mjesec dana preboljelog infektivnog zbivanja (gastroenteristisa, urinarne ili infekcije dišnog sustava), a radi se o abnormalnoj imunološkoj reakciji organizma na infekciju.
Manifestira se oteklinom, bolnošću, odnosno ograničenom pokretljivosti zgloba zbog čega dijete smanjeno koristi zahvaćeno područje.
Uglavnom su jednostrano zahvaćeni veliki zglobovi nogu (kuk, koljeno i gležanj), a postavljanje dijagnoze zahtjeva manju dijagnostičku obradu.
U liječenju se koriste nesteroidni antireumatici (ibuprofen) koje će dijete trebati uzimati kroz kraći vremenski period uz mirovanje, sve do povlačenja simptoma. Radi se o prolaznom entitetu koji ne ostavlja trajne posljedice na zglob.
Juvenilni idiopatski artritis
Nažalost, određeni broj djece razvije kronični artritis koji se u dječjoj dobi zove juvenilni idiopatski artritis. Razvije se do 16-te godine djetetove starosti, a prema definiciji simptomi trebaju trajati barem 6 tjedana kako bi ga svrstali u ovu skupinu bolesti.
Radi se o autoimunoj bolesti karakteriziranoj
- dugotrajnim otokom,
- bolnosti,
- oticanjem i ograničenom pokretljivosti jednog ili više zglobova,
- ukočenost – posebice ujutro ili nakon dužeg mirovanja.
To je najčešća dječja kronična reumatska bolest koja zahtjeva opsežnu dijagnostičku obradu, a liječi se dugoročno protuupalnim i imunosupresivnim lijekovima uz stalan nadzor pedijatra reumatologa.
Rano prepoznavanje bolesti i liječenje je ključno kako bi se spriječilo oštećenje zglobova.
Potrebno je naglasiti kako je fizikalna terapija važan sastavni dio liječenja budući da uslijed poštede ekstremiteta zbog bolova često dođe do slabljenja mišića, a moguće i kontraktura zglobova pa je fizikalnom terapijom potrebno ponovno uspostaviti normalan opseg pokreta te vratiti fleksibilnost i snagu. Juvenilni idiopatski artritis može biti popraćen povišenim upalnim parametrima kao i upalom jedne od očnih ovojnica (uveitis) što može dovesti do oštećenja vida. Zbog toga su kod ovih bolesnika potrebni i redoviti pregledi očne pozadine.
Druge reumatske bolesti kod djece
Nažalost, određeni broj djece razvije kronični artritis koji se u dječjoj dobi zove juvenilni idiopatski artritis. Razvije se do 16. godine djetetove starosti, a prema definiciji simptomi trebaju trajati barem 6 tjedana kako bi ga svrstali u ovu skupinu bolesti.
Radi se o autoimunoj bolesti karakteriziranoj dugotrajnim otokom, bolnosti, oticanjem i ograničenom pokretljivosti jednog ili više zglobova uz ukočenost, posebice ujutro ili nakon dužeg mirovanja. To je najčešća dječja kronična reumatska bolest koja zahtjeva opsežnu dijagnostičku obradu, a liječi se dugoročno protuupalnim i imunosupresivnim lijekovima uz stalan nadzor pedijatra reumatologa.
Rano prepoznavanje bolesti i liječenje je ključno kako bi se spriječilo oštećenje zglobova. Potrebno je naglasiti kako je fizikalna terapija važan sastavni dio liječenja budući da uslijed poštede ekstremiteta zbog bolova često dođe do slabljenja mišića, a moguće i kontraktura zglobova pa je fizikalnom terapijom potrebno ponovno uspostaviti normalan opseg pokreta te vratiti fleksibilnost i snagu. Juvenilni idiopatski artritis može biti popraćen povišenim upalnim parametrima kao i upalom jedne od očnih ovojnica (uveitis) što može dovesti do oštećenja vida. Zbog toga su kod ovih bolesnika potrebni i redoviti pregledi očne pozadine.
Ostali uzroci boli u nogama kod djece
Što se tiče ostalih uzroka boli, moguće je da se radi o ravnim stopalima koja mogu dovesti do nepravilnog opterećenja koljena što dovodi do bolova posebice nakon duljeg hoda ili trčanja. Utvrđuje se liječničkim pregledom, a liječenje može uključivati ortopedske uloške, vježbe za jačanje mišića nogu i stopala, a važno je djetetu osigurati dobru obuću koja pruža podršku stopalu i amortizaciju.
Može se raditi i o hipermobilnim zglobovima. Takva djeca imaju fleksibilne zglobove povećanog opsega pokreta što može izazivati bol. Hipermobilnost zglobova je benigno stanje koje se s godinama povlači, a djecu treba poticati na tjelesnu aktivnost kojom će ojačati mišiće što dovodi do smanjenja osjećaja boli. Također, potrebno je uvijek misliti i o traumi kao uzroku bolnosti, a koja možda nije bila evidentna roditeljima pa će u tom slučaju liječnik moguće zatražiti rendgensku snimku bolnog područja.
Nažalost, neka djeca koju bole zglobovi mogu imati i teške bolesti kao što su hemofilija (poremećaj zgrušavanja krvi) ili maligne bolesti.
Ukoliko vaše dijete ima neki od navedenih simptoma koji perzistiraju usprkos primijenjenim mjerama liječenja u kućnim uvjetima, niste sigurni o čemu se radi, a posebice ako istovremeno dijete ima i povišenu tjelesnu temperaturu, važno je konzultirati liječnika kako bi se utvrdio uzrok boli i odredio najbolji način liječenja.