Noćno mokrenje u djece – čest problem koji je moguće riješiti
Noćno mokrenje ili enureza je relativno čest poremećaj u dječjoj dobi, čak 20% djece u dobi do 5 godina mokri u krevet. Važno je prepoznati problem kod djeteta i poduzeti sve što je u skladu s današnjim smjernicama u dijagnostici i liječenju enureze, jer upravo enureza može biti uzrok psiholoških problema kod djece. Kad je riječ o psihološkim posljedicama noćnog mokrenja kod djece navodimo osjećaj srama, strah od zadirkivanja vršnjaka, pa ponekad i izbjegavanje izleta, kampiranja ili odlazaka kod prijatelja.
Što uzrokuje noćno mokrenje kod djece?
Uzrok enureze je nesrazmjer između noćnog stvaranja mokraće i funkcionalnog kapaciteta mokraćnog mjehura pri čemu dijete čvrsto spava i po navodu roditelja „ nemoguće ga je probuditi“.
U procesu stvaranja mokraće važan je hormonski sustav i prvenstveno antidiuretski hormon (ADH) koji utječe na bubreg tako da povećava reapsorcpiju vode i urin je ujutro koncentriran. Ukoliko taj mehanizam nije još dovoljno „sazrio“, stvara se više mokraće tijekom noći i količina mokraće premašuje kapacitet mokraćnog mjehura djeteta što rezultira time da se dijete pomokri u krevet noću.
Kod neke djece postoji smanjeni funkcijski kapacitet mjehura za dob ili mogu imati prekomjernu aktivnost mišića detruzora u stijenki mjehura , pa ta djeca mogu mokriti i više puta tijekom noći, a ponekad mogu imati i bjegove mokraće tijekom dana.
Razlike u vrsti, uzroku i simptomima noćnog mokrenja kod djece
Dijete s primarnom enurezom nikada nije postiglo suhoću u trajanju od 6 mjeseci u kontinuitetu, a sa sekundarnom enurezom je ponovno počelo mokriti u krevet nakon što je bilo suho u kontinuitetu od 6 mjeseci.
Ako dijete ima samo noćno mokrenje riječ je o monosimptomatskoj noćnoj enurezi, a ukoliko ima bjegove urina uz hitnost i manevre zadržavanja danju radi se o nemonosimptomatskoj noćnoj enurezi.
Ta djeca imaju visoki prag buđenja i obično ih roditelji ne uspijevaju probuditi tijekom noći za odlazak na mokrenje.
Koja djeca pate od noćnog mokrenja
- Među rizike za noćno mokrenje spada i pozitivna obiteljska anamneza. Naime, rizik da će dijete mokriti noću raste i do 45% ako je jedan roditelj imao isti problem, odnosno 80% ako su oba roditelja mokrila noću u djetinjstvu.
- Rizik za noćno mokrenje je i opstipacija kod djeteta, jer stolica u završnom dijelu crijeva vrši pritisak na mokraćni mjehur i smanjuje funkcionalni kapacitet mjehura, a peristaltika crijeva noću može djelovanjem na mišiće mjehura dovesti do potrebe za mokrenjem koju djeca ne osjete.
- Povećane tonzile u nekim slučajevima mogu dovesti do hrkanja i apneje u snu i zbog ometenog sna dovode do noćnog mokrenja.
Dijagnoza i obrada
Svakako prvo treba uzeti dobru anamnezu ( detaljne podatke s ciljanim pitanjima roditeljima o djetetu) i pregled djeteta (pregled spolovila, neurološki pregled, lumbosakralni dio leđa).
Ukoliko dođe do sekundarne enureze u prethodno suhog djeteta, potrebno je isključiti infekciju mokraćnog sustava, učiniti mjerenje glukoze u krvi na tašte i isključiti šećernu bolest tip 1, psihološke uzroke i poremećaje mokrenja ukoliko ima i simptoma dnevnog bijega urina.
Dnevnik pijenja i mokrenja
Kada dijete uđe u postupak dijagnostike, liječnik će roditelje zamoliti da vode dnevnik pijenja i mokrenja djeteta kroz 48 sati.
Dnevnik pijenja i mokrenja liječniku služi kako bi dobio uvid u vrstu i količinu tekućine koju dijete uzima, kao i u frekvenciju mokrenja, funkcionalni kapacitet mokraćnog mjehura i količinu mokraće stvorene noću.
Nakon uvida u sve nalaze i popunjeni dnevnik pijenja i mokrenja te eventualno dodatne pretrage kao što su mikciometrija kojom se određuje protok urina u jedinici vremena i određivanje rezidualnog urina kod djece sa dnevnim simptomima, možemo odrediti vrstu liječenja.