Vodič za roditelje ljetnih beba (i svih beba koje putuju na ljetovanje)
Z
adnjih godina bilježe se rekordne temperature zraka, kako na obali, tako i u kontinentalnim dijelovima i zasigurno je svima u mislima gdje pronaći osvježenje. Kako rastu vrućine, rastu i brige roditelja malene djece, jer malena djeca, a pogotovo dojenčad, posebno su osjetljivi na sunčeve zrake i visoke temperature.
Koje su preporuke za mame i njihove bebe rođene pred ljeto? Pročitajte u nastavku!
Pronađite oazu za sebe i svoju bebu
U prvim tjednima nakon poroda i majka i dijete trebaju mirnu oazu, sigurno mjesto koje pruža odmor, potrebno vrijeme za oporavak i produbljivanje emocionalne povezanosti.
Ovaj osjetljivi period potrajat će neko vrijeme. U prvim mjesecima života dijete nema adekvatne mehanizme u zaštiti protiv zaraznih bolesti te je za njega najbolje okruženje prisutnost obitelji u udobnosti vlastitog doma ili boravak s njima na otvorenom, no u ljetnim danima treba biti oprezan.
Razlike u vrsti, uzroku i simptomima noćnog mokrenja kod djece
Sunce nam je potrebno u sintezi vitamina D koji ima ulogu u metabolizmu kalcija potrebnog za zdrave kosti. Ipak, važno je ne pretjerati, jer 10 minuta sunčanja je dovoljno za dnevnu količinu vitamina D. Boravak na suncu duže vremena i u ljetnim mjesecima zbog emisije štetnih UV zraka donosi poznate opasnosti. Uz opekline kože, dodatno lakše dolazi do infekcije, a kasnije s vremenom dužeg izlaganja i do raznih tumorskih promjena.
Da bi minimalizirali negativne utjecaje sunca, u vrućim ljetnim mjesecima preporuka za sve dobne skupine je rezervirati jutarnje sate sate za boravak na otvorenom.
Svjež zrak je važan, ali popodnevno sunce izrazito opasno, pa je najbolje da jutarnje šetnje i boravak na otvorenome obavite do 10 sati, a navečer iza 18 sati.
I za vrijeme manje opasnosti od UV zraka, preporuka je za djecu od 6. mjeseca života i nadalje obavezno koristite i ponovo aplicirate vodootpornee zaštitnee kreme protiv UVA i UVB zraka faktora 50 i više.
Za djecu prije 6. mjeseca života te kreme nisu prikladne jer njihova je koža i do pet puta tanja od kože odraslih, a samim time i osjetljiva, propusnija i sklonija iritaciji.
To je razlog više da tako male ne izlažemo jakom suncu. Njih ćemo zaštiti prvenstveno pazeći da ih ne izlažemo jakom suncu, da na otvorenom borave ujutro i u hladu te da ih zaštitimo laganom odjećom. Koristite svijetle tonove koji dodatno ne privlače sunce, a ujedno nisu mamac ni za razne insekte. Odjeća treba prekriti sve dijelove tijela, biti komotna, prozračna, najprikladnije od pamuka ili lana. Korisno je znati da postoji odjeća i s UV zaštitom. Glavu i lice zaštite šeširom širokog oboda, a za zaštitu očiju koristite sunčane naočale provjerene kvalitete. Uz sve najpoželjniji je boravak u hladu, ali treba znati da se i tamo reflektiraju sunčeve zrake.
Putovanje s bebom – mali vodič za prva ljetovanja
Ne postoji donja dobna granica za putovanje s djetetom, no određeni razlozi sugeriraju preporuke.
Duža putovanja, boravak u napučenim mjestima kao i kupanje u moru, jezeru ili javnim bazenima, nije prikladno za djecu mlađu od 3. mjeseca.
Malom djetetu potrebna je adekvatna stimulacija za pravilan rast i razvoj, ali treba biti umjeren u izlaganju vanjskim podražajima koji su karakteristični za ljeto – buka, sunce, vrućina.
Pretjerana stimulacija može djelovati nepovoljno prvenstveno u vidu poremećaja hranjenja i spavanja.
Kod planiranja putovanja važno je voditi računa o izbjegavanju velikih vrućina. Naime, zbog izostanka uobičajenog mehanizma termoregulacije znojenjem, mala djeca lakše podliježu toplinskom šoku.
Kada se osjećate spremni za putovanje, unaprijed organizirajte, nabavite i spakirajte sve osnovne stvari.
Što sve treba dijete na putovanju?
Na prvom mjestu popisa za putovanje je odgovarajuća robica, pelene i sve potrebno za njegu pelenske regije.
Važan dio planiranja je i prehrana djeteta. Ovisno o vrsti prehrane, manja djeca koja su samo dojena mogu se češće nuditi podoji, a majka treba sebi osigurati dovoljno tekućine i zdrave svježe namirnice. Za dijete koje jede mliječnu formulu ili u slučaju kada je uvedena dohrana i dijete jede raznovrsno, uvijek treba osigurati dovoljno hrane i pića kako na putu, tako i na plaži i u svakoj šetnji. Zbog mogućih zastoja na putu osigurajte uvijek više tekućine.
Za vrijeme putovanja, djeca trebaju biti u autosjedalicama koje su primjerene dobi djeteta, s pamučnom presvlakom ili prekriveno tetra pelenom. Na put krenite u ranim jutarnjim satima, pratite stanje na cestama uz kalkulaciju mogućih zastoja na putu.
Pobrinite se da je automobil klimatiziran na optimalne temperature, tako da razlika između vanjske i unutarnje temperature nije prevelika. Načelno je preporuka razlika do 5 stupnjeva, no kako u ljetnim mjesecima temperature vani znaju biti drastično visoke, onda to nije prihvatljivo. U tim stanjima gledajte da neposredno pred dolazak na odredište približite temperaturu auta s vanjskom.
Nikada, niti na minutu, niti s otvorenim prozorima ne ostavljajte dijete samo u autu. Pri visokim vanjskim temperaturama zraka, temperatura u zaustavljenom autu se u manje od 5 minuta udvostruči od vanjske.
Putna ljekarna za bebe
- Obavezno spakirajte osnovnu putnu ljekarnu koja mora sadržavati sve lijekove koje dijete inače koristi (npr. kod kroničnih bolesti) i ponesite dovoljne doze za predviđeno vrijeme boravka.
- Uvijek bi trebali imati pri ruci paracetamol ili ibuprofen u obliku čepića ili sirupa, ovisno o uzrastu djeteta.
- Spremite i rehidracijsku sol za oralnu primjenu koju treba odmah primijeniti u slučaju pojave proljeva ili povraćanja.
- Uz zaštitne kreme za sunce, ponesite i preparate za ublažavanje tegoba kod uboda insekta, kod doticaja s morskim životinjama ili za smirenje iritacije kože nakon izlaganja suncu (ako se ipak dogodi).
- Zgodno je imati i otopinu za dezinfekciju površinskih rana u obliku spreja ili gela.
Sjetite se spakirati i toplomjer te dodatne uređaje, npr. inhalator za primjenu lijekova putem aerosola.
A na ljetovanju
Dolaskom na vašu destinaciju spremni ste za avanturu. Da vam boravak na moru ne pokvare dosadni ljetni simptomi bolesti poput mučnine, povraćanja i proljeva, pazite što konzumirate.
Hrana uvijek treba biti svježa, namirnice kontroliranog podrijetla, a prilikom pripreme važno je paziti na higijenu i adekvatnu termičku obradu, pogotovo mesa.
Piletina, mljeveno meso, jaja, sladoled i kolači česti su ljetni krivci za trovanje uzrokovano hranom. Imajte uvijek na umu kako je čistoća pola zdravlja.
Dok boravite na otvorenome, dozvolite djetetu da istražuje prirodu, uživa u brčkanju u moru ili još prikladnije u bazenčiću za djecu. Ljeto je savršeno vrijeme da dijete bude što više bez pelena, hoda boso na podlogama koje nisu oštre, igra se u pijesku. Nakon svih tih aktivnosti pazite na higijenu, a nakon kupanja u moru isperite kožu sa slatkom vodom kako ne bi došlo do iritacije.