Saznajte što su, kako se prepoznaju i tretiraju febrilne konvulzije kod djece
F
ebrilne konvulzije napadaji su koji nastaju kao rezultat posebne osjetljivosti dječjeg mozga na vrućicu, a imaju izrazitu genetsku predispoziciju i najčešće benigni ishod. Definiraju se kao bilo koji napadaj popraćen vrućicom višom od 38C, ali bez infekcije središnjega živčanog sustava, koji se javlja kod djece između šest mjeseci i pet godina (American Academy of Pediatrics, 2011).
Ova vrsta napadaja je jedan od najčešćih razloga za prijema djece u pedijatrijske hitne ambulante u svijetu.
Hrvatsko društvo za dječju neurologiju izradilo je 2012. godine prve smjernice za racionalnu dijagnostiku i terapiju febrilnih konvulzija, a od 2023. godine dostupne su nove smjernice koje pridonose postavljanju dijagnoze u hitnoj ambulanti, uključuju preporuke o hospitalizaciji, primjeni elektroencefalografije, neuroslikovnih pretraga, profilaksi diazepamom i antipireticima.
Dijagnoza febrilne konvulzije
Dijagnoza febrilne konvulzije postavlja se na temelju heteroanamnestičkih podataka, a klinički pregled i laboratorijska obrada usmjereni su na traženje izvora infekcije/vrućice.
Zbog razlike u prognozi i dijelom u indiciranim dijagnostičkim pretragama, febrilne konvulzije podijeljene su na temelju pet kriterija u dvije glavne skupine, tj. jednostavne i složene febrilne konvulzije.
- Jednostavne febrilne konvulzije su kratki generalizirani napadaj, u trajanju <15 min, koji se ne ponavlja unutar 24h tijekom febrilne epizode, a koja nije uzrokovana akutnom bolešću živčanog sustava, u djeteta u dobi od 6mj do 5 godina, bez neuroloških teškoća. Vrućica se ne mora otkriti prije napadaja, ali mora bit prisutna barem u neposrednom postakutnom rauzdoblju i biti simptom pedijatrijske bolesti.
- Složene febrilne konvulzije žarišni ili generalizirani produljeni napadaj, koji traje dulje od 15 minuta, ponavlja se više od jednom u 24sata i/ili povezan je s postiktalnim neurološkim abnormalnostima poput postiktalne pareze.
Dijagnoza se temelji na kliničkom pregledu i anamnestičkim podacima. Kod djeteta s febrilnim konvulzijama radimo rutinske laboratorijske nalaze, EEG, na indikaciju lumbalna punkcija te kod složenih febrilnih konvulzija i neuroslikovne pretrage.

Liječenje febrilnih konvulzija kod djece
Terapija jednostavnih febrilnih konvulzija sastoji se u farmakološkom liječenju mogućih dugotrajnih napadaja te prevenciji mogućih recidiva. U većini slučajeva, jednostavne febrilne konvulzije spontano prestaju unutar 2-3 minute i ne zahtijevaju liječenje.
Rizik za ponavljanje febrilnih konvulzija procijenjen je na oko 30-40%. Rizični čimbenici za ponavljanje su ranija dob pojave( u slučaju da se pojave prije15. mj života), epilepsija srodnika u prvom koljenu, česte febrilne bolesti, niski febrilitet u početku febrilnih konvulzija. Primjenom antipiretika značajno smanjuje vjerojatnost kratkoročnog recidiva u usporedbi s placebom.
Stoga, s obzirom na benignu prognozu jednostavnih febrilnih konvulzija koje ne uzrokuju trajna oštećenja i imaju tendenciju spontanog nestanka s godinama, uzimajući u obzir nuspojave antikonvulzivne terapije, ne preporučuje se profilaksa za recidive jednostavnih febrilnih konvulzija.
Edukacija roditelja bitna je i nužna.
Pri pregledu i dijagnostici febrilnih konvulzija u Poliklinici Salvea roditelji će dobiti sve potrebne informacije o liječenju, potrebnim postupcima za vrijeme trajanja napadaja, o pristupu djetetu, snižavanju temperature te primjeni lijekova diazepama i midazolama u akutnom napadaju.
Kontaktirajte nas, zatražite pregled ili savjetovanje i budite spremni i sigurni pri nošenju s temperaturama.