Zašto ne bismo trebali ignorirati prekomjernu težinu i debljinu kod djece
P ovećana tjelesna masa i debljina predstavljaju prioritetni javnozdravstveni problem zbog visoke učestalosti i brojnih nepovoljnih učinaka na zdravlje. Istraživanja pokazuju kako se problem intenzivnije počinje javljati u petoj godini života i linearno se povećava prema odrasloj dobi. Tako najnoviji rezultati pokazuju da 36% djece u dobi od 9 godina ima višak kilograma.
Teško je prihvatiti da je debljina u djece bolest kada pogledate malo, simpatično, debeljuškasto dijete koje nema nikakvih problema.
Produkti metaboličkih promjena malo po malo oštećuje organe, i ubrzo se mogu zapaziti promjene poput povišenog krvnog tlaka, promjena razina masnoće i šećera u krvi, prijevremenog starenja zglobova i smanjenja elastičnosti krvnih žila. Ti procesi postaju ireverzibilni problem nakon tridesete godine.
Posljedice debljine kod djece vidljive nakon nekoliko godina:
- povećava se učestalost šećerne bolesti,
- izražene promjene na krvnim žilama,
- povećanje krvnog tlaka,
- oštećenje jetre,
- izražene kožne promjene na potkoljenicama,
- deformiteti stopala (spuštena stopala, hallux valgus – “čukljevi” na palčevima), potkoljenicama (X-noge),
- povećani rizik od malignih bolesti.
U adolescenciji debljina uzrokuje i različite psihološke smetnje, a ignoriranje problema, kao i osuda vršnjaka ili društva, najčešći su uzroci nezadovoljstva.
Prekomjernu težinu kod djece važno je prevenirati i tretirati odmah po nastanku
Od iznimne je važnosti poduzimati odgovarajuće mjere kako do povećanja tjelesne mase ne bi došlo. Ako se i pojavi, uspješnost liječenja ovisi o što ranijem uočavanju problema i uvođenju određenih mjera.
Kašnjenje intervencije uzrokuje efekt snježne grude – šteta postaje sve veća, a problem sve teže rješiv. Postupak prevencije i liječenja se temelji na reguliranju prehrambenih navika i uvođenju primjerene tjelesne aktivnosti. Za edukaciju i uvođenje primjerenog modela prehrane zadužen je nutricionist koji ima zadaću osigurati djetetu sve što mu je potrebno za optimalni rast i razvoj, no istodobno smanjiti unos kalorija u odnosu na dnevne potrebe uz izbjegavanje gladovanja.
Važan element je i motivacija te kontinuirano praćenje djeteta, ali i cijele obitelji.
Iskustva iz primarne pedijatrijske zaštite
Iz prakse nam je poznato da roditelji rijetko, ili gotovo nikada ne kontaktiraju pedijatra radi liječenja pretilosti.
Nekoliko naših istraživanja ukazuje da oko 2/3 roditelja uopće nije prepoznalo debljinu svog djeteta.
Podatci također govore da se to češće događa kada su i roditelji pretili. Naravno, zasigurno ima utjecaja i psihološka komponenta i spremnost roditelja i djeteta da se započne liječenje.
Teško je prihvatiti da dijete, koje sada izgleda zadovoljno i veselo, ima velike izglede da će ostati pretilo do kraja života i da će se suočiti s brojnim zdravstvenim problemima.
Najčešće roditelji dolaze zbog banalnih problema kao što su prehlade ili zbog sistematskog pregleda.
Upravo tada pedijatar upućuje upozorenje i poziv na akciju. Već u prvom koraku se vidi koliko je motiviran roditelj i koliko ozbiljno shvaća problem. Tako primjerice, kada se daju upute o prehrani roditelj se katkada obraća djetetu i govori „Rekla sam ti da ne smiješ papati puno čokolade“. Na pitanje pedijatra tko je djetetu od 5 – 6 godina kupio toliko čokolade nema odgovora.
U drugom slučaju roditelj kaže „Da, i ja vidim da imamo problem, recite što trebamo napraviti“, i tada postoje puno veći izgledi za kvalitetnu suradnju i izlječenje.
U Centru za liječenje i prevenciju debljine Poliklinike Salvea smo svjesni kompleksnosti i težine liječenja debljine djece, a tim je spreman predano pružiti svo svoje znanje, energiju i ljubav.
Uključivanje u program Centra za prevenciju i liječenje debljine djece i mladeži
Program vode liječnik pedijatar i nutricionistkinja, a djeca koja se uključuju u program proći će individualni tretman maksimalno prilagođen njihovoj jedinstvenoj situaciji te grupni dio koji donosi nezamjenjivu potporu i učvršćuje naučene vještine i znanja o prehrani i regulaciji tjelesne mase.
Nužno je da kao podrška, ali i mehanizam za implementiranje novih nauka u programu zajedno s djetetom sudjeluje i roditelj, odnosno, skrbnik.
Pri uključivanju djeteta u program Centra obavlja se opći pedijatrijski pregled, vrše se mjerenja te se određuje indeks tjelesne mase i omjer opsega struka i visine.
Temeljem izmjerenih vrijednosti kategorizira se dimenzija problema (radi li se o povećanoj tjelesnoj masi, debljini ili ekstremnoj (morbidnoj) debljini kod djeteta).
Parametri stručnjacima služe kako bise definirala razina tjelesne aktivnosti koja pomaže djetetu u postizanju konačnog cilja – vrlo postupnog, ali trajnog rješavanja viška tjelesne mase.
Ovisno o težini problema i specifičnim smetnjama u rad se uključuju ostali specijalisti dječjeg zdravlja – endokrinolog, gastroenterolog, kardiolog, ortoped, dermatolog, psiholog i kineziolog.
Dijete će dobiti plan prehrane i uputu s određenim dnevnim kalorijskim potrebama kako bi se ostvario kalorijski deficit uz kojeg se u narednih 6 mjeseci očekuje smanjenje tjelesne mase za do 10%.
U individualno i grupno savjetovanje se osim pedijatra i nutricionista uključuje psiholog i kineziolog. Roditelji će uključivanjem u grupu podrške ovladati znanjima kako planirati prehranu, tjelesnu aktivnost i kako pratiti tjelesne promjene. Važna komponenta rada je grupa za potporu unutar koje aktivno sudjeluju djeca i njihovi roditelji.
Zajednička motivacija i potpora grupe daju dodatan vjetar u leđa djeci kojoj je potrebna pomoć kako bi živjeli sretno i zdravo djetinjstvo, a potom i ostatak života.
Saznajte više o samom programu klikom na link ili kontaktiranjem našeg tima.