Vodič za roditelje dječaka kroz fimozu – kada, kako i zašto prevući kožicu
F imoza je stanje kada se ne može prevući prepucij, „kožica“ preko glansa spolovila. Većina dječaka se rodi s fimozom koja ne zahtjeva liječenje i prevlačenje prepucija osim u slučaju učestalih urinarnih infekcija i otežanog mokrenja.
Vrste fimoza
Primarna „fiziološka“ fimoza – prisutna je od rođenja. Tijekom prvih godina života prepucij se razmekša i počinje se oslobađati od glansa spolovila što olakšava njegovo prevlačenje i higijenu spolovila. Obično nakon što se prepucij prevuče zaostaju adhezije prepucija, tj. priraslice između prepucija i glansa spolovila koje se u lokalnoj anesteziji razriješe.
Sekundarna fimoza – nastaje kao posljedica učestalih upala prepucija ili ozljeda tijekom forsiranog prevlačenja prepucija kada nastaju manje laceracije (ranice) koje cijele formiranjem ožiljka. Puno manjih laceracija dovodi do stvaranja većeg ožiljka koji sprečava prevlačenje prepucija. Kronična upala spolovila (balanitis xerotica obliterans, BXO) je također jedan od uzroka fimoze. BXO može zahvatiti prepucij, glans i otvor uretre (meatus) kroz koji mokraća izlazi. Karakteristične su bijeli prsten prepucija uz bjelkaste naslage na glansu te ponekad i suženje meatusa uretre što otežava mokrenje.
Komplikacije fimoze
- učestale upale spolovila (balanitis) i urinarnog trakta radi zadržavanja mokraće ispod prepucija.
- laceracije prepucija radi forsiranog prevlačenja
- parafimoza je hitno stanje kada se prevučeni prepucij ne može vratiti natrag preko glansa. U tom slučaju je potrebno potražiti hitnu medicinsku pomoć i što prije vratiti prepucij na mjesto
Kako se dijagnosticira fimoza
Potreban je pregled dječjeg kirurga koji će procijeniti da li se radi o primarnoj ili sekundarnoj fimozi uz preporuku o daljnjem liječenju ovisno o nalazu i dobi djeteta.
Liječenje fimoze
Primarna fimoza – u pravilu do izlaska iz pelena nije potrebno liječenje osim svakodnevne higijene i laganog prevlačenja prepucija. U slučaju da i dalje ostaje suženje prepucija koji se ne prevlači preko glansa, liječenje započinje lokalnom terapijom. Dva puta na dan, kroz 4-6 tjedana se aplicira kortikosteroidna krema na suženi dio prepucija. Krajem prvog tjedna terapije se vidi učinak, širenje otvora prepucija. Tada je potrebno bez veće sile spustiti i vratiti prepucij preko glansa te nastaviti lokalnu terapiju kako se prepucij ne bi ponovno suzio. U većini slučajeva lokalna terapija kortikosteroidnom kremom dovodi do uspjeha, tj. prepucij se bez otpora prevlači preko glansa. Obično zaostaju ranije spomenute adhezije prepucija za glans koje se u lokalnoj anesteziji oslobode. Moguća komplikacija kortikosteroidne terapije je upala glansa i prepucija (balanitis). U tom slučaju se preporuča prekinuti terapiju, uzeti bris za mikrobiološku analizu i započeti lokalnu terapiju antibiotskom masti.
Sekundarna fimoza – također je moguće započeti s lokalnom terapijom kortikosteroidnim preparatima, ali uz znatno manji uspjeh. Obično je kod sekundarne fimoze potreban kirurški zahvat u općoj anesteziji – cirkumcizija (obrezivanje).
Cirkumcizija – kirurški zahvat u općoj anesteziji kod kojeg se uklanja prepucij u području vrška spolovila. Nakon operacije većina djece se otpušta isti dan kući ako zadovoljavaju medicinske kriterije za otpust. Postoperativno su uobičajene žućkaste naslage na rani i glansu uz oteklinu i sekreciju što odgovara normalnom postoperativnom tijeku i cijeljenju rane. Potrebno je svakodnevno previjanje uz antibiotsku mast. Nakon 3 do 4 dana se preporučaju kupke ili lagano tuširanje spolovila. Povratak u vrtić ili u školu ovisi o lokalnom nalazu, ali je moguć već nakon 10tak dana.
Adhezioliza – postupak kojim se oslobađa prepucij od glansa spolovila. Postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji nakon primjene anestetika u kremi i čekanja 30 – 45 minuta da počne djelovati. Nakon zahvata se može očekivati bol kroz slijedeća 2-3 dana, posebno pri mokrenju. U slučaju jače boli mogu se dati analgetici kao što je paracetamol u dozi za dob i tjelesnu težinu. Također mjesto na glansu će biti otečeni i crveno radi čega se preporuča stavljati hladne obloge na spolovilo (uz vraćeni prepucij preko glansa). Potrebno je nakon adheziolize nastaviti prevlačiti prepucij (obično tijekom mokrenja ili prije spavanja) do kraja da se ne bi ponovno zalijepio uz redovitu higijenu spolovila.
Savjeti Salvea tima
- većina dječaka se rađa s fimozom koja će se vremenom sama razriješiti. U prvim godinama života potrebna je redovita higijena spolovila i prevlačenje prepucija bez otpora i ne na silu jer to može uzrokovati sekundarnu fimozu koja najčešće zahtjeva obrezivanje
- priraslice između prepucija i glansa su normalna pojava i razriješe se u lokalnoj anesteziji kao ambulantni zahvat
- obavezno vratiti prepucij preko glansa da ne bi došlo do parafimoze (hitno stanje kod kojeg morate potražiti hitnu medicinsku skrb)
- isto kao i pranje zubiju, uvesti u rutinu prevlačenje prepucija tijekom mokrenja i kupanja. Naučiti dijete da sam prevuče prepucij i opere spolovilo.