Otkrijte zvukoterapiju u Poliklinici Salvea
Z
nate li da zvuk može pomoći vašem djetetu pri učenju, koncentraciji, motorici?
Sve je više djece koja pokazuju simptome raznih poremećaja pažnje, imaju problem s hiperaktivnošću, ne mogu zadržati fokus dovoljno dugo ili imaju poremećaje s čitanjem ili izgovorom, nervozna su, teško se uklapaju u zajednice s drugom djecom što dovodi do pada samopouzdanja, postaju predmet vršnjačkog nasilja ili sami postaju nasilni jer se ne znaju nositi sa svojim stanjem i trebaju pomoć i podršku.
Zvukoterapija djeluje direktno na živčani sustav te može doprinijeti smirenju hiperaktivnosti, smanjiti nervozu i stres, pomoći pri čitanju i govoru, može poboljšati fokus i potaknuti bolju memoriju.
Dobro došli u fascinantni svijet zvučnih frekvencija.
Zvuk je izvrstan alat koji je nježan u pristupu ali ima duboki učinak, ova vrsta terapije je neinvazivna, vrlo ugodna i gotovo pa nema kontraindikacija ili nuspojava.
Uloga sluha u odrastanju, učenju i socijalizaciji djece
Uho prima informacije iz okoline, pretvara ih u električne podražaje i potom ih šalje mozgu na obradu. Zato ima važnu ulogu u kretanju, koordinaciji i ravnoteži, i ima izuzetno važnu funkciju vezanu uz govor, praćenje uputa i čitanje, učenje, pamćenje i koncentraciju.
Ako komunikacija između uha i mozga nije dobra, interakcija s vanjskim svijetom bit će ugrožena.
Poteškoće u komunikaciji između mozga i uha mogu imati korijen u nedostatku sluha određenih frekvencijskih spektara, slaboj povezanosti lijeve i desne polutke mozga (što je pogotovo vidljivo u poremećaju ravnoteže ili izvršenju određenih radnji), slaboj koncentraciji, nekvalitetnom snu itd.
Sve to djeluje frustrirajuće i stresno na dijete, a u konačnici može djelovati i na samopouzdanje i volju djeteta da sudjeluje u svakodnevnoim školskim i izvannastavnim aktivnostima, druženju s drugom djecom, prakticiranju hobija, sporta itd.
Blackbird metoda, koristi specifične protokole i kombinacije pojedinih analognih i digitalnih zvučnih frekvencija koja djeluju na stanja mozga, smiruju živčani sistem i stimuliraju centre kojima je stimulacija potrebna, zavisno od toga o kojoj je problematici riječ.
Kako sve terapija zvukom može pomoći vašem djetetu?
Pažnja i fokus
Postoji dosta istraživanja koja sugeriraju da određene vrste zvukoterapije, poput binauralnih tonova ili ritmičke auditivne stimulacije, mogu pomoći u poboljšanju pažnje i fokusa kod djece. Ovi programi uključuju izlaganje djece ritmičkim auditivnim podražajima, što može pomoći u regulaciji neuronskih oscilacija i poboljšanju kognitivne obrade.
Opuštanje i smirujući učinci
Tehnike zvukoterapije koje uključuju umirujuće zvukove pokazale su se odlične u promicanju opuštanja i smanjenju razina stresa kod djece. Stvaranjem smirujućeg zvučnog okruženja, ovi programi mogu pomoći u ublažavanju simptoma hiperaktivnosti i impulzivnosti.
Aktivnost moždanih valova
Istraživanja korištenjem elektroencefalografije (EEG) pokazala su da terapija zvukom može modulirati aktivnost moždanih valova. Na primjer, studije su primijetile promjene u uzorcima theta i beta moždanih valova, koji su povezani s pažnjom i kognitivnom funkcijom, nakon zvukoterapije.
Poboljšanje sna
Terapija zvukom, posebno programi koji uključuju bijele šumove ili zvukove prirode, imaju jak potencijal poboljšanja kvalitete sna kod djece. Dobar san ključan je za kognitivno funkcioniranje i emocionalnu regulacijuMnoge studije istražuju učinkovitost kombiniranja terapije zvukom s drugim vrstama terapije, poput psiho terapije, logopedskih vježbi, fizioterapeutskih vježbi, plana prehrane ili terapije lijekovima. Ovi multimodalni pristupi imaju za cilj adresirati kompleksne potrebe djece iz više kuteva, poboljšavajući ishod liječenja.
Primjenom zvuka kao terapijskog modela u holističkom pristupu zdravlju možemo osnažiti našu djecu da ostvare svoj puni potencijal stvarajući harmoničnu simfoniju zdravlja i sreće u njihovim životima.
Kontaktirajte nas i saznajte sve o zvukoterapiji u Poliklinici Salvea!