Problemi s kakicom – što kada dijete izbjegava WC?
Z adržavanje stolice je relativno česta pojava u periodu kada se djeca odvikavaju od pelena koja roditeljima predstavlja ogroman stres i zabrinutost.
Što se to događa da djeca jednostavno prestanu kakati?
Sve kreće od prvotnog zatvora ili opstipacije. Opstipacijom ili zatvorom se smatra neredovito, otežano, a često i bolno obavljanje velike nužde. Ako dijete ima 1 ili 2 stolice tjedno, a one su tvrde, malene i suhe, govorimo o opstipaciji. Djeca sa opstipacijom često imaju smanjen apetit, neraspoložena su i razdražljiva, snižene razine energije. Neka djeca zauzimaju prisilne položaje poput čučenja ili stiskanja nogu. Ponekad se tuže na bolove u trbuhu u kojem se mogu napipati tvrde kvrge.
Od opstipacije do zadržavanja stolice
Kod opstipacije je kakanje bolno pa dijete zbog straha od bolne kakice izbjegava veliku nuždu.
Čak jedna bolna i tvrda stolica može prestrašiti dijete; izazvati psihičku reakciju i stres što vodi dugotrajnom zadržavanju stolice. Neka djeca počnu potpuno izbjegavati odlaženje u prostor toaleta i nuždu počnu obavljati u pelene ili u rublje.
Okidači zbog kojih djeca počnu zadržavati stolicu su:
- Odvikavanje od pelena
- Virusne ili druge infekcije, kada radi povišene temperature i dehidracije stolica postaje tvrda, a kakanje bolno
- Male pukotine oko anusa (Analne fisure) koje nastaju radi bolnog kakanja i tvrde stolice a stolicu čine vrlo bolnom i neugodnom
- Promjene u dnevnoj rutini kada dijete krene u vrtić ili školu tj. kada se krenu koristiti drugi toaleti dalje od doma
- Mnoga djeca ne žele ići na toalet u školi ili vrtiću pa zadržavaju stolicu
Kako bi se prekinuo ciklus zadržavanja stolice potreban je dvosmjeran pristup: rješavanje same opstipacije, a potom rješavanje psihološke komponente straha od kakanja.
Što činiti?
Prvi zadatak je riješiti opstipaciju što je zahtjevan i dugotrajan proces pa savjetujemo roditeljima da se prvo naoružaju strpljenjem. Sve kreće od pravilne prehrane a ovo znači da dijete treba uzimati redovite, uravnotežene obroke.
Svako bi dijete trebalo imati 5 obroka dnevno: zajutrak, doručak, ručak, užina i večera. Ovi bi obroci trebali sadržavati 5 porcija voća i povrća, cjelovite žitarice i mahunarke dok će prehrana bogata vlaknima djelovati na redovitost i konzistenciju stolice.
Valja spomenuti faktor dobre hidratacije što je izuzetno važno u rješavanju opstipacije – nedostatan unos tekućine uzrokovat će suhu i tvrdu stolicu zbog čega će ona biti neugodna i bolna.
Preporuke su ovakve:
- Dijete u dobi od 1-2 godine života treba piti malo više od 1 litre tekućine na dan.
- Djeci od 2. do 3. godine potrebne su 1,3 litre.
- Od 3. godine do 8. oko 1,5 litre tekućine dnevno.
Ovdje govorimo o vodi, nezaslađenim čajevima i prirodnim i cijeđenim sokovima.
Nikako ne treba zaboraviti neizostavnu komponentu zdrave probave a to je tjelesna aktivnost. Igrom, trčanjem, hodanjem i bavljenjem sportom ili fizičkom aktivnošću pokreće se probava i smanjuje rizik od opstipacije.
Što je s laksativima?
Osmotski laksativi pomoći će da se stolica omekša i bude većeg volumena. Ovakvi laksativi su igurni za dugotrajnu uporabu i ne stvaraju naviku.
Svakako se o primjeni u liječenju opstipacije posavjetujete sa svojim pedijatrom. Kada ste riješili pitanje konzistencije stolice i ona je pouzdano mekana, potrebno se usmjeriti na rješavanje psihološke komponente zadržavanja stolice.
Cilj je izgradnja samopouzdanja kod djeteta i otklanjanje straha od odlaska na WC. Potrebno je puno razgovora gdje je roditeljske frustracije i emocije važno ostaviti postrani. Ostanite mirni i nemojte se ljutiti na svoje dijete.
Zaista je važno upamtiti da djeca ovo ne rade namjerno ili da bi bila zločesta ili da je ovo način traženja pažnje.
Kada ste pravilnom prehranom i dovoljnim unosom tekućine postigli dobru konzistenciju stolice trebat ćete uvjeriti dijete da ga kakanje više neće boljeti.
Ovo nije lak zadatak ali budite strpljivi i ustrajni. Odvojite vrijeme kako biste bili sigurni da je dijete opušteno i da mu je ugodno u toaletu ili na tuti. Prilagodite WC školjku dječjim nastavkom. Čak i ako im se ne kaki i nemaju nagon dobro je dijete staviti da sjedi 10-15 minuta na wc školjci 2-3 puta dnevno.
Dečke koji vole piškiti stoječki također je važno podsjetiti da sjednu na školjku.
Ne savjetujemo prekidanje igre da biste dijete stavili na tutu ili na WC, ali bodrite svoje dijete, recite mu da će sve biti u redu i ono će upiti vašu smirenost i samopouzdanje. Pozitivan pristup bez kažnjavanja ključ je uspjeha.