

Važnost tjelesne i zdravstvene kulture kod smanjenja rizika pretilosti kod djece
Rastuća prevalencija prekomjerne tjelesne mase i debljine kod djece zahtijeva sustavnu promociju tjelesne aktivnosti i jačanje uloge Tjelesne i zdravstvene kulture (TZK) u odgojno-obrazovnom sustavu.
Uloga tjelesne aktivnosti u razvoju zdravih životnih navika
TZK ne samo da potiče kretanje i razvoj motoričkih sposobnosti, već oblikuje zdrave životne navike i razvija svijest o dugoročnom utjecaju tjelesne aktivnosti na zdravlje. Već postojeći sustav praćenja sastava tijela i tjelesne spremnosti kroz e-Dnevnik pomaže u prepoznavanju individualnih potreba djece, omogućujući pravovremene prilagodbe kako bi se osigurao optimalan razvoj.
Tjelesna i zdravstvena kultura trebala bi biti temelj zdravog djetinjstva, jer kroz igru i kretanje djeca uče kako samostalno brinuti o svom tijelu.
Uloga tjelesne aktivnosti u razvoju i smanjenju rizika pretilosti kod djece
Redovita tjelesna aktivnost ne doprinosi samo sprječavanju debljine, već oblikuje način života ispunjen energijom, vitalnošću i zdravljem.
Redovite nastava TZK izravno utječe na pravilan rast i razvoj djece, potičući motoričke i funkcionalne sposobnosti te smanjujući rizik od pretilosti i lošeg držanja kod djece. Sustavna tjelesna aktivnost neophodna je za kvalitetu života i očuvanje zdravlja kroz sve životne faze.
Osim tjelesnih dobrobiti, redovito kretanje poboljšava:
- kognitivne sposobnosti
- akademski uspjeh te,
- dugoročno održava mentalne i radne sposobnosti
, što je važno već od predškolske dobi.

